GeriGündem Kılıçdaroğlu mitinginde pankart krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu mitinginde pankart krizi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Elmadağ'da yaptığı miting sırasında bir apartmanın çatısına asılan ve üzerinde “Kılıçdaroğlu bize de halk tipi havuzlu villa yaptırsana” yazılı pankart arbede yaşanmasına neden oldu. Polis, CHP'li gençlerin pankart asanlara müdahale etmek istemesini güçlükle önledi.

Kılıçdaroğlu, Kırıkkale'deki mitinginin ardından Ankara'nın Elmadağ ilçesi Kemalpaşa Mahallesi'nde vatandaşlara hitap etti. CHP liderinin konuşmasını bitireceği sırada, mitingin yapıldığı alanın yakınındaki bir binanın çatısın 2 kişi tarafından “Kılıçdaroğlu bize de halk tipi havuzlu villa yaptırsana” yazan pankart asıldı.

Pankartı gören CHP'li gençler, apartmanın çatısına çıkmak istedi. Bu arada alanda görevli polisler apartmanın önünü ablukaya alarak, CHP'lilerin binaya çıkışını engelledi.
Merdivenin üzerindeki pencereden apartmana girmek isteyen gençlerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

CHP'li yöneticilerin de araya girmesiyle apartmandan indirilen pankartı astıkları iddia edilen 2 kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Olayın ardından alanda çeşitli sloganlar atan CHP'liler gençler, partililer ve polis tarafından ikna edilerek dağıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada “Yazın sıcağında, 45 derecede kömür dağıtıyorlar. Bu rüşvet oyununa kimse gelmesin' dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Elmadağ ilçesinde düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Bugüne kadar 41 il gezdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Yurttaşın ayağına gidiyoruz.Çözümlerimizi anlatıyoruz. İnşallah halkın iktidarı ile AKP'yi sandığa gömeceğiz. Ezberlerini bozduk, kimyalarını bozduk, inşallah düzenlerini de bozacağız” diye konuştu.Kılıçdaroğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çiftçilerle dalga geçtiğini” ileri sürerek, şunları söyledi:
“Mersin'li çiftçiye ne dediğini hatırlarsınız. Şimdi biz ona 'Anayasanı da al götür' diyeceğiz. Merak etmeyin, Süleyman sizsiniz, mühür sizde. Mührü doğruluktan, adaletten yana kul hakkı yemeyenden yana kullanın. Şimdi Başbakan bana 'memur Kemal' diyor. Başbakan bunları memuru küçümsemek için söylüyor. Çiftçiyi, memuru hor görüyor. Hor görmediği tek kişi var, o da malı götürenler. Sayın Başbakan, malı götürenleri hor görmedin, sırtını sıvazladın. Bu millet bunu unutmayacaktır. Recep Bey nereye kadar kaçarsa kaçsın, sizin oylarınızla onu yakalayıp kul hakkı yiyenlerin hesabını soracağım.”

Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın mitingleri sırasında devlet imkanlarını kullandığını öne sürerek, “Kendi işin için milletin parasını kullanmayacaksın.  Onu yaparsan benim iki elimde yakanda olacak” dedi. Hükümetin çıkardığı yasalarla emekliyi ikinci sınıf vatandaş haline getirdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetin çıkardığı yasalarla emekliler milli gelirden pay almıyor. Halkın iktidarında bu düzeni değiştireceğiz, emekliyi birinci sınıf vatandaş yapacağız. Tabii sen dünyalığını yaptın, köşeyi döndün, 14-15 bin TL ile geçinemediğini söylüyorsun. Bu emekliler 500-600 TL ile nasıl geçinsin? Başbakan işçi emeklisi olduğunu söylüyor. Emekli sandığı numarasını verdik. Dut yemiş bülbüle döndü, sesi çıkmıyor. Bu Başbakan sırtını halka döndü, bizim yüzümüz size dönük olacak.”

“HAYIRSIZA 'HAYIR' DEMEK, HEPİMİZİN GÖREVİ OLMALIDIR”

Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan referandumda 'hayır' oyu kullanmalarını isteyerek, anayasa değişikliği paketinin, çiftçinin, memurun, emeklinin derdine çözüm üretmediğini söyledi.
Siyasetin yargıya, orduya karışmaması gerektiğini, bunun faturasının ağır olacağını belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bunu 27 Mayısta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yargılanması sırasında yaşadığını ifade etti.

Hükümetin anayasa değişikliği ile “Mahkemeden nasıl yırtarız”ın hesabını yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlayış yanlış. Bu kul hakkı yiyenlerin anlayışı. Onun için 'Hayır' diyoruz, demeye de devam edeceğiz. Başbakan anayasa değişikliği ile memurun, emeklinin maaşının artacağını söylüyor. Buna kargalar güler. Halkı kandırıyorlar, kandırırken utanmıyorlar. Eksi 8 derecede Tunceli'de çamaşır makinesi, buzdolabı dağıttılar. Şimdi yazın sıcağında, 45 derecede kömür dağıtıyorlar. Bu rüşvet oyununa kimse gelmesin. Seçim zamanında kömür dağıtırsan bunun adı 'rüşvettir'. Bunun ne insanlıkta, ne Müslümanlıkta yeri vardır. Halkın iktidarında aile sigortasını getireceğiz biz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Hayırsıza 'hayır' demek hepimizin görevi olmalıdır.”

Milletini, halkını düşünmeyen insana 'hayırsız' deneceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:“(Bir milyar dolar alacağım) diye ülkesini pazarlayan adama 'hayırsız' denir. Ali Babacan gidip Dubai'de anlaşma imzaladı, 'Bir milyar dolar verin, Irak'a girmeyeceğiz' diye... Bu nedir biliyor musunuz? Bunun adı 'vatana ihanettir'. Söyledim meydanlarda, o anlaşmayı Recep Bey'in yakasına asacağım, hiç şüpheniz olmasın. Kul hakkı yiyen hesap verecek, bunu sağlamak için size geldim. Hesap sormak bizim boynumuzun borcu. Bunu yapacağız. Sizden oy istiyorum, yetki istiyorum. Hesabını soralım. Hayatımda hiç umutsuz olmadım, en büyük umudum sizlersiniz. Halka güveniyorum, halkın en büyük güç olduğuna inanıyorum demokrasilerde. Siz gücünüzü birleştirirseniz, birlik olursanız sizi yenecek hiç bir güç yoktur.”Kılıçdaroğlu, geçmiş dönemde CHP'ye kızmış, oy vermemiş olanları ve tüm vatandaşları partisinin çatısı altına çağırdı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle