Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: İnatlaşıp toplumu ateşe atma

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN ANKARA
  10.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın milletle inatlaşmamasını isteyerek, “Gerginlikten beslenen bir siyaset toplumu ateşe atar” dedi.

  Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı eylemiyle ilgili Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı:

  ÇAPULCU MİZAH OLDU

  “Başbakan, çoğulculukla çoğunluğun ne anlama geldiğini bilmiyor. Demokrasilerde çoğulculuk vardır. Çoğunluğun azınlığa tahakkümü diye bir kavram bu yüzyılda yoktur. Başbakan niye milletle inatlaşıyor? Bir kişi de olsa bunu yapmamalı. Yine ‘çapulcu’ ifadesini kullanıyor, gerçi o söz mizah gibi oldu ama gerginlik doğru değil.

  GERGİNLİK YARAR GETİRMEZ

  Başbakan karar vermeli. Başbakan mı, belediye başkanı mı? Kent imarıyla neden ilgileniyor? O kentlerde seçimle gelen belediye başkanları, belediye meclis üyeleri var, STÖ’ler var. Bu işleri onlara bırakın. Ancak gerginlik yaratarak koltuğunu korumaya çalışan bir Başbakan görüyoruz. Bütün yurttaşlar iyi bilmeli ki, gerginlik hiçbir dönem ülkeye yarar getirmedi. Gerginliğin demokrasiye de katkısı olmamıştır. Gerginlikten beslenen bir siyaset toplumu ateşe atar.

  DÜNYAYA KULAK VERSİN

  Hadi bizim insanımıza kulak vermiyor, gelen tepkileri ciddiye almıyor. Hiç değilse dünyadaki seslere kulak versin. Hadi Türk insanını ‘çapulcu’ olarak niteledin, dünyada o kadar ses veren saygın insanlar var, onlar da mı çapulcu? Bu göstericilerin demokratik talepleri var, çevre duyarlılığı var. Orada her siyasal görüşten insanın desteği var.

  CHP KİMLİĞİ ANLAMINA GELMEZ

  Bizim parti olarak, bu göstericilere saygı duymamız gerekir. Bizim söylemlerimizle, eylemi yapanların söylemleri arasında paralellik olabilir. Ancak bu durum, o eylemleri yapanların CHP kimliği taşıdığı anlamına gelmez, bu ileri sürülemez. Milletvekillerimiz de hastanelerde, karakollarda mağdur olanlara yardım ediyorlar. Bu nedenle oralarda oluyorlar. Emniyet ve İçişleri Bakanlığı ile konuşuyorlar. Kaba kuvvet kullanılmasına engel olmaya çalışıyorlar. Her aşamasında da böyleydi. Sonuçta da gördüğümüz, polisle yurttaşın karşı karşıya getirilmediği bir ortamda taşkınlık söz konusu değil, insanlar, tepkileri koyup evlerine gidiyorlar.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı