Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu ile yılbaşını kutlayan madenciler önce işsiz kaldı sonra iş buldular

  Şevket YILMAZ / SOMA, (Manisa) (DHA)
  05.01.2011 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Manisa'nın Soma İlçesi'nde bir madencilik firması tarafından işletilen Darkale kömür ocağında üretim geçici olarak durduruldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yılbaşını geçirmesi ile adını Türkiye'ye duyuran madende, işçiler ücretsiz izinli sayıldı. Kılıçdaroğlu'nun ilk tepkisi ise ''Umarım benden dolayı değildir'' oldu. Ege Linyit İşletmeleri ise işçilerin mağdur olmaması için kömür alımına devam edeceklerini açıkladı.Bugün saat 16.45 sıralarında son bir açıklama daha geldi: Ocağa girin denilmesiyle işçiler çalışmaya başladı.

  KILIÇDAROĞLU, MADENCİLERLE YERİN 550 METRE ALTINDA YILBAŞINI KUTLAMIŞTI / Foto Galeri

   

  Uyar Madencilik tarafından işletilen günlük bin 500 ton kapasiteli ve 750 işçinin çalıştığı madenin İdare Müdürü Hakan Sevinç, dün saat 16.00 itibariyle üretime ara verildiğini söyledi. Darkale'de çıkarılan kömürün sadece Soma Elektrik Üretim A.Ş.'ye (SEAŞ) verildiğini ve bunun için de Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile madencilik şirketi arasında ikişer yıllık "kömür alım sözleşmesi" imzalandığını belirten Sevinç, "31 Aralık 2010 tarihi itibariyle sözleşmenin süresi doldu. Şirket yönetim kurulundaki arkadaşlarımız Ankara'ya giderek, sözleşmenin uzatılması için TKİ Genel Müdürlüğü'nde yetkililerle biraraya geldi. Yönetim kurulumuz, aynı şartlarda üretime devam etmek istediklerini belirtti. Ancak karşı taraf bu kez olumsuz yaklaştı. Bunun üzerine de Ankara'daki arkadaşlarımız bizleri arayarak dün saat 16.00 itibarıyle üretime geçici olarak ara verilmesini istediler" dedi.

   

  Hem sözleşme konusunda sorun yaşanması hem de Darkale madeninden çıkarılacak kömürlerin stoklanacağı bir alan olmadığı için üretimin durdurulduğunu kaydeden Sevinç, ''İşçilerimiz de ücretsiz izinli sayıldı. En kısa sürede sorunun çözülmesini ve 750 arkadaşımızın yeniden işbaşı yapmasını istiyoruz'' diye konuştu.

   

  Gündüz vardiyası için madene gelen işçilerin durumu öğrendikten sonra evlerine gittikleri öğrenildi. Madende şu anda birkaç yetkilinin dışında kimse bulunmuyor. TKİ Genel Müdürlüğü ile yapılan kömür alım sözleşmesi kapsamında Darkale ocağından günde 30 kamyon kömür çıkarılıyor. Düşük kalorili olması nedeniyle sadece SEAŞ'a verilen kömürlerin çıkarılması için işçiler üç vardiya halinde çalışıyor. Darkale kömür ocağı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni yılı işçilerle birlikte karşılaması ile adını duyurmuştu.

   

  UMARIM BENİM ZİYARETİMLE İLGİLİ DEĞİLDİR

  Kılıçdaroğlu gazetecilerin srouları üzerine madencilerin işsiz kalması ile ilgili şunları söyledi:

  Sözleşmeyi yenilemediler. Böyle bir şey demokraside olamaz. Umarım benim ziyaretimle alakalı bir şey değildir.

  BAKAN'DAN AÇIKLAMA

  Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gazetecilerin Soma’da faaliyetleri durdurulan madenle ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: “Benim konuya ilişkin bilgim yoktu, Enerji Bakanı’nı aradım onun da bilgisi yoktu. Benden öğrendi. Araştırıp bana bilgi verecek. Sözleşmenin yenilenmesinde bir sorun olacağını sanmıyorum.”

   

  EGE LİNYİT İŞLETMESİ: KÖMÜR ALIMINA DEVAM EDECEĞİZ

   

  Bu arada Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Manisa'nın Soma ilçesinde yeni yıla girdiği ve TKİ ile olan alım sözleşmesinin yenilenmemesi nedeniyle bugün üretimin durduğu Darkale Kömür Madeni'nden alımlara, işçilerin mağdur olmaması için devam edileceğini bildirdi.

   

  "ÇALIŞMALAR BAŞLADI"


  Uyar Madencilik’ten yapılan yazılı açıklamada, TKİ ile aralarında bir sorun bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, "Stok sahamızın dar olması nedeniyle işçilerimize iki gün izin verilmişti. Şu an itibarıyle çalışmalarımız devam etmektedir. TKİ ile aramızda hiçbir sorun olmadığını bildirmek istiyoruz" denildi.

   

  SÖZLEŞMEYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

  İdare Müdürü Hakan Sevinç de, açıklamanın Ankara’dan kendilerine ulaştırıldığını belirterek, "Bizim için en önemli şey ’ocağa girin’ denilmesiydi. Girdik, başladık" dedi. Ancak anlaşmanın şartları ve ne süreli olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı. TKİ yetkilileri de yeni bir anlaşmanın olduğunu doğrulamadı. ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, "İşçilerin mağdur olmaması için kömür alımı yapacağız. Ancak TKİ ile şirket yetkilileri arasında yeni kömür alım

  sözleşmesiyle ilgili görüşmeler sürüyor" dedi.

   

  BAKAN YILDIZ'DAN AÇIKLAMA

   

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni yıla girdiği Soma'daki maden ocağında üretimin durmasına ilişkin iddialar üzerine, “kömür, üzerinden muhalefet yapılacak bir meta değildir” dedi. Bakan Yıldız, Darkale Kömür madeninde üretimin durmasının, şirketin TKİ ile alım sözleşmesini yenilememesinden kaynaklandığını, bunun Kılıçdaroğlu'nun ziyaretiyle uzaktan yakından ilgisi bulunmadığını söyledi.Yıldız, şöyle devam etti:“Kömür üzerinden muhalefet yapılacak bir meta değildir. Biz Zonguldak'ta maden ocağına, kötü günde olduğu gibi iyi günde de işçilerimizle beraber olmak, onların yanında olmak için gittik. Sayın Kılıçdaroğlu, Darkale kömür madenini ziyaret etti diye, maden ocağı kapatılamaz, böyle bir şey mevzu bahis olamaz.
  Zaten Sayın Kılıçdaroğlu'nun da bu şekilde düşünebileceğini sanmıyorum. Kendisi de zaten ifade etmiş (demokraside, uygar çağdaş, bir ülkede bu olamaz) diye, evet çok doğru böyle bir şeyin olması söz konusu değil. Ne muhalefet ne de iktidar bu gibi konular üzerinden siyaset yapmamalı.”

  SÖZLEŞME YENİLENDİ

  Yıldız, bu arada Uyar Madencilik ile sözleşmenin yenilenmesine ilişkin, Kasım ayından beri devam eden görüşmelerin tamamlandığını belirtirken, mevcut durumda üretimin devam ettiğini söyledi. Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) ciddi bir kurum olduğunu belirten Yıldız, hiç bir işçinin bu şekilde mağdur edilmesinin de söz konusu olamayacağını ifade etti.

   

  -550 METREDE YILBAŞI

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı