Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: Etnik kimliklerimizi sorgular olduk

  ZAFER TOKUS / Adapazarı / DHA
  13.01.2011 - 22:18 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Demiryol İş Sendikası Sakarya Şubesini ziyaret ederek sendika temsilcileriyle görüştü. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, hükümeti etnik kimlik konusunda eleştirdi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adapazarı gezisinde sivil toplum örgütlerini de ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sorunlarını çözecek kaynağı olduğunu belirterek, "Diyorlar ya bize ’kaynak bulabilir misiniz’ diye. Kaynak var arkadaşlar. Kim demiş bu ülkede kaynak yok diye. Şöyle bir etrafınıza bakın, yapılan savurganlıklara bakın. Bu ülke en varlıklı ülkelerden bir tanesi. Yeri geldiği zaman övünüyoruz, dünyanın en büyük 20 ülkelerinden biri diye. Kaynakları yerinde ve zamanında kullanırsanız, 1 liralık malı 5 liraya almazsanız, 100 liralık işi bin liraya yaptırmazsanız, birilerine kaynak aktarmazsanız, bu ülkede kaynak var. Kim dedi bu ülkede kaynak yok diye. Yeni doğan çocuktan ölünceye kadar herkes vergi veriyor. O zaman kaynağı yerinde zamanında ve düzgün kullanacaksınız. Siyaset kurumu kullandığı kaynağın hesabını verecek. Hesap verilen bir ülke olmak dileğiyle gelişmiş bir ülke olmak dileğiyle saygılar sunuyorum" dedi.

  Kılıçdaroğlu, Adapazarı Şeker Fabrikası’nı ziyaretinde Adapazarı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya’da brifing aldı. Kılıçdaroğlu, "Teknoloji yenilenmiş fabrika k?r eder durumda ama, fabrika kar etmesin, zarar etsin diye hükümet bir arayış içinde sınırlama getiriyor. Şimdi bu aşılmaya çalışılıyor. Umarım Danıştay kararıyla, parlamento kararıyla buradaki yasal düzenlemelerle bu aşılmış olur. Burası Cumhuriyet eseri. Buraya sahipçıkılması lazım. Burası Cumhuriyet kuruluşu.’ diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Demiryol İş Sendikası Sakarya Şubesini ziyaret ederek sendika temsilcileriyle görüştü. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, hükümeti etnik kimlik konusunda eleştirdi.

  Kılıçdaroğlu artık etnik kimliklerin sorgular hale gelindiğini belirterek şunları söyledi:

  "1960 yılında beyazlarla siyahlar aynı otobüse binmezdi. Aynı lokantada yemek yemezlerdi. Çocuklarını aynı okula göndermezlerdi. Aynı mahallelerde oturmazlardı. Geldik 2010’lara. Bir siyah ABD’de başkan oldu. 1960/lı yıllarda bizde kavga yoktu. Kimse kimseye etnik kimliğini sormuyordu. Herkes huzur içinde yaşardı. Geldik 2010’lara birbirimizin etnik kimliğini soruyoruz. Niye onlar birleşti, niye biz ayrılıyoruz. Bu niye oldu."

  Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği için referandumla ilgili olarak ta "Ne oldu yapıldı da? 12 Eylül paşalarından hesap mı sordunuz? Yoo. Biz söyledik. ’Hesap soramazsınız’ diye. 12 Eylül 1980’de oldu. Aradan geçmiş 30 yıl. Sen dönüp hesap mı soracaksın. Zaman aşımına uğradı zaten." dedi.

  Kılıçdaroğlu, hükümete muhtıra veren paşanın durduğunu ve olayın zaman aşımına uğramadığını vurgulayarak, şözlerini şöyle sürdürdü:

  "Sen hesap sormak mı istiyorsun. Sana muhtıra veren paşa burada duruyor. Sen buyur hesap sor, zaman aşımını da uğramadı. Artı sen ona üstün hizmet ödülü verdin. Bakanlar Kurulu Kararı ile milleti kandırdılar. Hiçbir hesap sormayacaklar. Sorulamaz da zaten. Buna benzer çok olay var."

  Kılıçdaroğlu Sakarya gezisinin son durağında ise Çökekler Köyü’ne giderek burada kahvehanede halkla hitap etti

  Kılıçdaroğlu Demiryol iş sendikasında yaptığı konuşmayı tekrarlayarak Sakaryalılardan sorunların çözümü için yanlarında olmalarını istedikten sonra kentten ayrıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı