Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: Erdoğan dut yemiş bülbül gibi

  İZMİR, (DHA)
  17.10.2008 - 11:11 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de gazetecilere AKP hükümetinin terörü sonlandıramayacağını ileri sürerek, “Mayın nereden geliyor? İtalya'dan. Bizim Başbakan kimle kol kola geziyor? Berlusconi'yle. Para nereden geliyor? Almanya'dan. Kimle kol kola geziyorsun Almanya'da? Terör örgütünün televizyonu nereden yayın yapıyor? Hollanda'dan. Bir şey yapıyor musun? Dut yemiş bülbül gibisin. Olmaz. Bunu yaptığınız sürece asla terörü önleyemezsiniz” dedi.

  CHP Grup Başakan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ konulu konferansa katıldı. Karşıyaka Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen konferansa çok sayıda partili ve vatandaş katıldı. Katılımın yoğun olması nedeniyle çoğu vatandaş konferans salonuna giremedi. Kılıçdaroğlu, çağdaş demokratik gelişmiş bir ülkede, naylon faturacı bir kişinin asla maliye bakanı olmaması gerektiğini belirterek, “Daha dünkü çocuk gemiler aldı. Bunlar din, iman söylemiyle sade, dürüst, namuslu, inanan, ibadetini yapan insanların en temiz duygularını din adına sömürüyorlar. Bunların Müslümanlıkla kesinlikle ilgisi yok. Müslümanlıkla ilgili olduğunu söyleyenlerin Hazret-i Ömer adaletine inanmaları lazım” diye konuştu.

  GIDA YARDIMI YERİNE GELİR GÜVENCESİ

  Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde, yoksullukla mücadele kapsamında, Türkiye'de her aileye asgari gelir güvencesi sağlayan aile sigortası sistemini getireceklerini açıkladı. Aile sigortasının bulunduğu yerde gıda maddeleri dağıtımı yapılmasına ihtiyaç olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:
  “Her aileye, insan onuruna yaraşacak, onun toplumda onurlu bir aile olarak yaşamasını sürdürecek geliri, sosyal devlet olarak sağlamak zorundasınız. İşte aile sigortası budur. Aile sigortası sadece bizim partimizin seçim bildirgesinde var. AKP sosyal değil, sadaka devleti yarattı.”

  YÜCE DİVAN'A GİDECEKLER

  AKP hükümetinin terör sorununu çözemeyeceğini de savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
  “PKK bir Kürt hareketi değildir. PKK, Batılıların, ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin başına musallat ettikleri terör örgütüdür. Ali Babacan Dışişleri Bakanı. Gitti Dubai'de ‘Biz Irak’a girmeyeceğiz, söz veriyoruz, 1 milyar dolar verin bize’ diye imza attı. Bunun Türkiye'deki adı nedir? Vatana ihanettir. AKP hükümeti bunun altına imza koyarak Türkiye Cumhuriyeti'ne ihanet etmiştir. Bunun sonu Yüce Divan'dır. Ve oraya gideceklerdir.”


  ‘DUT YEMİŞ BÜLBÜL’

  CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütünün finans kaynaklarına dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Mayın nereden geliyor? İtalya'dan. Bizim Başbakan kimle kol kola geziyor? Berlusconi'yle. Para nereden geliyor? Almanya'dan. Kimle kol kola geziyorsun Almanya’da? Terör örgütünün televizyonu nereden yayın yapıyor? Hollanda'dan. Bir şey yapıyor musun? Dut yemiş bülbül gibisin. Olmaz. Bunu yaptığınız sürece asla terörü önleyemezsiniz” dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin en saygın kurumlarını yıpratmak için kampanyalar başlatıldığını, ancak Batılı ülkelerin oyununa gelinmeyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yeni bir ulusal kurtuluş savaşını başlatması gerektiğini söyledi.

  ‘ERGENEKON HUKUK DAVASI DEĞİL’

  Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu katılımcıların sorularını yanıtladı. Ergenekon davası ile ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, bunu bir hukuk davası olarak görmenin mümkün olmadığını savunarak şöyle devam etti:
  “Bu bir siyasi davadır. AKP'ye karşı muhalefeti başlatan insanların belli suçlarla içeri alınmaları, onlara gözdağı verilmesi. Başka da bir özelliği yok bu davanın. Bu dava başladığı yerde bitmiştir. Bu dava artık siyasi davadır. Bu dava hukuk davası olmaktan çıkmıştır. Bu dava hukukun katledildiği bir davadır. Ergenekon davası budur. Hayatı boyunca bir araya gelmeyen insanlar nasıl olur da kalkar darbe yapar. Ben hayatımda ilk defa emekli paşaların darbe yaptığı bir söylem duyuyorum ve bir iddianame okuyorum. Eğer 35 tane el bombasıyla bu ülkede darbe yapılacaksa mesele bitmiştir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı