Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: "Çuvalladılar suçlu arıyorlar"

  Bünyamin YIL-Ufuk AKTUĞ / DHA
  09.01.2011 - 09:30 | Son Güncelleme:

  Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’ın İskenderun İlçe Belediyesi’nde sivil toplum kuruşları temsilcileriyle bir araya geldi.

  Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, 102’nci madde ile tahliyelerin yaşanmasını değerlendirdi. Yasa parlamentoya geldiğinde, ilk önce kendilerinin itiraz ettiğini belirten Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

  "İtirazımıza rağmen çıkardılar. AKP’nin tek başına Anayasayı değiştirecek gücü var. Şimdi gerçek ortaya çıktı. Ne yapacaklar, birisini suçlamaları lazım. CHP’yi suçlayamıyorlar, çünkü Meclis tutanakları var. Başbakan Yardımcısı, çıktı dedi ki, ’Bir kabahat varsa hepimizindir’. Niye kabahatine bize ortak ediyorsun? Kabahat senin kardeşim. Şimdi başarılı olsaydın, ’Bu başarı bizimdir’ diyecektin. Kabahat var, suçlu arıyorlar, kim bulacak suçluyu? Buluyorlar, tahliye eden Yargıtay. ’Vay efendim bunları Yargıtay tahliye etti’. Yahu kanunu sen çıkarttın. Yargının görevi yasaları uygulamaktır, bunu yaptılar. Sonra bakan çıktı, ’Efendim biz fazla hakim alacaktık, Danıştay engelledi’. Allah aşkına Danıştay ne diyor, ’Sınavı objektif yapın torpil yapmayın’ Danıştay bunu demesin de ne desin. O zaman kaldır sınavları, istediğini yargıç tayin et. O zaman adalet duygusu zedelenmez mi? Burada çuvalladılar, biz bunu biliyoruz. Dediler ki, ’Düzeltilmesi lazım’ kanun teklifini de biz verdik. Bizim hiç bir tereddüdümüz yok. Biz Türkiye nasıl aydınlığa çıkar, sorunlar nasıl aşılır hepsini biliyoruz."

  Ergenekon’un tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın mahkum ettirdiği yargıçlarla ilgili değerlendirme de yapan Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Yargıtay diyor ki, bu kararda sen görevini ihmal ettin, sen tarafsız değilsin. Ben seni cezalandırıyorum. Para cezası veriyor. Ve o yargıç hala yerinde duruyor. Ona yargıç denmez, kusura bakmasın.Tarafsızlığını yitiren kişi yargıçlık görevini üstlenemez. Tarafsızlığını yitirdiğini ben söylemiyorum başka bir mahkeme söylüyor. Eğer bu kişi hala görevini sürdürüyorsa o zaman bir sorunumuz var. Olaylara bakarken kamu bürokrasisi açısından bakılmalı. Siyasi düşünceye göre değil. Biz bilgisine, birikimine göre karar vereceğiz. Herkes görevini objektif yapacak."

  Sendikacılardan da ’ücret sendikacılığı’ yapmamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacakları uygulamalar hakkında da şu bilgileri verdi:

  "Organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liseleri açacağız. Burada eğitim görecek öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacak. Üniversitelerde reform yapacağız. YÖK’ü kaldıracağız. Üniversiteler yönetsel ve mali açıdan özerk olacak. Doğu ve Güneydoğu illerinde istihdamın arttırılmasına yönelik devlet yatırımlarını arttıracağız. Esnafın sosyal güvenlik destek primi kaldıracağız. Alışveriş merkezlerine yeni düzenleme getireceğiz. Esnafın nefes almasını sağlayacağız."

  Kılıçdaroğlu, daha sonra Dörtyol İlçesi’ne geçip, 9 Aralık Spor Salonu’nda partiye katılanların rozetlerini taktı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı