GeriGündem Kılıçdaroğlu, Çin Seddi'ni gezdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu, Çin Seddi'ni gezdi

Kılıçdaroğlu, Çin Seddi'ni gezdi
refid:22363313 ilişkili resim dosyası

Çin Komünist Partisi’nin davetlisi olarak Çin de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet Çin Seddi’ni gezdi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki partili, işadamları ve basın mensuplarından oluşan heyet Çin’in Başkenti Pekin’deki ziyaretlerini sürdürüyor. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet bu sabah erken saatlerde Çin Seddi’ni gezdi. Kılıçdaroğlu, Çin Seddi’ni ilk kez gezdiğini ve çok beğendiğini söyledi.

Çin Seddi'nin Badaling hattı üzerinde bir süre gezen Kılıçdaroğlu'na, Çinli yetkililer tarafından bilgi sunuldu.

KILIÇDAROĞLU, ÇİN SEDDİ'Nİ GEZDİ / Foto Galeri

Kılıçdaroğlu, “Biz işadamları ve arkadaşlarımla beraber buraya geldik, gezdik. Son derece etkileyici ve güzel. Dünya kültür mirasının önemli bir parçası. Burada bulunmaktan memnunuz” dedi.

Heyettekilerle hatıra fotoğrafı da çektiren Kılıçdaroğlu'na, Çin Seddi'ne tırmandığına dair temsili bir belge verildi.

Kılıçdaroğlu'na, Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Emrehan Halıcı, Faruk Loğoğlu ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra Pekin Uluslararası Fuarı’nı da gezerek buradaki işadamlarıyla sohbet ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu’nun Pekin ziyareti devam ederken, bu akşam saatlerinde Şangay’a geçecek.

'YASAK ŞEHRİ' GEZDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyeti Çin Seddi'nin ardından imparatorların kenti Yasak Şehri gezdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pekin’de Türk-Çin İş Forumu’nda konuştu. Türk ve Çinli işadamlarına hitap eden Kılıçdaroğlu, Türkiye ile Çin arasındaki ticarette ciddi dengesizlik olduğunu anlatırken, "Kasım 2012 sonuçlarına göre, Çin’e ihracatımız 2,5 milyar dolarken aynı dönemde Çin’den ithalatımız 19.6 milyar dolar tutarında, yani 17 milyar dolar dış ticaret açığımız var" dedi.

2002 yılında bu rakamın 1.1 milyar dolar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Çin’le dış ticaret açığımızın tamamen kapatılması gibi kısa vadede kolay olmayan bir beklentiye elbette girmeyeceğiz. Ancak bu alanda atılabilecek adımlar olduğunun da altını özenle çizmek istiyoruz. Yani bu düzeltilmeyecek bir durum değil" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"100 dolarlık ihracatımızın 83 doları maden ve metallerden, kimyevi maddelerden, tekstil ve hammaddelerinden oluşuyor. Bunun değişmesi için katma değeri yüksek ürünlerimizin Çin’e ihracatımızda daha fazla yer almasını arzu ediyoruz. Türkiye’nin bu potansiyeli var. Çin ithalatının temelini ara mamuller ve yatırım malları oluşturuyor. Bunları Çin, çevre bölgelerinden alıyor. Çin’in ithalatında ülke çeşitlendirmesine gitmesi halinde Türk ürünlerinin Çinli ithalatçıların ilgi alanına gireceğine inanıyoruz. Türkiye, Çin için birçok açıdan avantajlarla dolu bir ülke. Sanayi ürünlerinde Avrupa Birliği ile gümrük işbirliği anlaşmamız, ayrıca birçok ülke ile serbest ticaret anlaşmamız var. Yeni Avrupa pazarına sunulması muhtemel sınai ve zirai ürünlerin Türkiye’de ortak üretimi için işbirliği yollarının aranması, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji alanında teknoloji transferine ilişkin yatırımlar ve daha pek çok alanda iki ülke arasında işbirliği yapılabileceğine inanıyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle