Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: Çalıyor ama çalışıyor inancımızda yok

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA) -
  20.12.2014 - 15:42 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin, "Meyveler sizden, fidanlar bizden" sloganıyla başlattığı ’Bir milyon fidan projesine’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da destek geldi. Aynı zamanda Kooperatifçilik Günü de olan fidan dağıtım törenine Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında, "Öyle çalıyor ama çalışıyor gibi sözler var. Bizim kültürümüzde, ahlakımızda böyle bir inanç yok. Bunu da değiştireceğiz. Çalmadan hizmet yapacak, çalmadan çalışacak birileri lazım. Çocuklarımızı ülkemizi, geleceğimizi düşüneceğiz. Emin olun hepimiz Türkiye’nin huzurunu inşa edebiliriz" dedi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl, "Meyveler sizden, fidanlar bizden" sloganıyla başlattığı ’Bir milyon fidan projesi’ için Bergama’nın, doğal güzellikleriyle ünlü Kozak Yaylası’ndaki fidan dağıtım töreni için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’e geldi.

  İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kara yoluyla Bergama’nın Kozak Yaylası’ndaki tören alanına geçti. Kılıçdaroğlu, burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Halk oyunu gösterisinin ardından törende ilk olarak Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük konuştu. Madencilerin çaresizlikten hayatını kaybettiğini söyleyen Eskiyörük, "Çok acı bir kaza yaşandı. Madenciler hayatlarını kaybetti. Onlar çaresizlikten öldü. Kooperatifçiliği geliştirseydik, o madenciler ölmeyecekti. Çünkü köylerini terk etmeyeceklerdi. O gençlerin katili sistemin sonucudur. Artislerle, sanatçılarla toplantı yapmakla toplumsal birlik yapılamaz. Bu öyle enfeksiyon kapmış hastaya aspirin vermek gibi bu iş. Yol haritanız olmalı. Yol haritanızda, kooperatifleşme olmalı. Tekelleşme olmamalı. Ankara’da siyaset içerisinde boğulmuş durumdasınız ama çiftçilerimizi köylümüze umut vermenizi istiyorum" dedi. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de, Bergama’nın dünya kültür mirasları arasında olduğunu ama en önemli değerlerinden birisinin ise, Kozak Yaylası ile buranını çalışkan köylüleri olduğunu söyledi.

  KÖY KELİMESİNİ SİLMEKLE OLMUYOR

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, köylere destek vermeye çalıştıklarını ama sorunlarla karşılaştıklarını anlattı. Kocaoğlu, "Yaklaşık 11 yılda yolculuğa yerelde kalkınma diye çıktık. Bugün yerelde kalkınmanın, kırsal ayağını konuşacağız. Türkiye’de çam fıstığı üretiminin merkezindeyiz. Tarımı arazilerimiz az küçük aile tarımı yapıyoruz, o zaman birleşeceğiz. Kooperatifleşeceğiz ve yerelde kalkınma sağlayacağız. Köyünün girişindeki köy lafını silip de mahalle yapmakla olmuyor arkadaşlar kalkınma. Kooperatifçiliğin düşmanı çok, o düşmanlarla da, kooperatifçiliği kurtaracak esnek yapıya ihtiyaç var. Birlikte hareket ediyoruz. İzmirin tükettiği ürünleri yine İzmir’in çevresinde üretip, tükeceğiz" dedi.

  HOLLANDA’DAN NEYİMİZ EKSİK

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olduğunu ve bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bizler eğer bu ülkede birlikte ulusal kurtuluş savaşını verdiysek, inanın ve emin olun aydınlık Türkiye’yi de yine hep beraber kuracağız. Haramilerden şikayet ettiğinizi biliyorum, dünyanın hiçbir ülkesinde haramilerin iktidarı uzun süreli olmamıştır. Gelirler ve geldikleri gibi giderler" dedi.

  Kooperatiflerin üreticinin alın terini sömürülmemesi için kurulduğunu da ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Kooperatif kurarız üretici ezilmesin diye. Üreticinin alın terini birileri yemesin diye, alın terinin karşılığını alsın diye. Kooperatifi kurmak yetiyor mu? Üretilen malın alıcısı olmalı. Alıcı sizin malınızın değerini veriyorsa, o zaman ikisi bir araya gelir, her ikisi de kazanır. Kaybedenler, üreticinin malını nasıl götürürüm diyenlerdir. İzmir, Türkiye’ye örnektir. Tire’de adım atıldı, arkası geldi. Üretecinin alın terinin karşılığını veriyor. Üretici de karlı İzmirliler karlı, çocuklar karlı, yeni doğan çocuklar karlı. Sadece İzmir’e değil, Türkiye’ye örnek olan bir belediye başkanınız var.

  Onu da kutluyorum. Kooperatif başkanımız tarıma önem vermemizi istedi. Biz, tarım toplantısı yaptık. Sorunlarını masaya yatırdık. Türkiye dünyanın en güzel şanslı ülkelerinden birisi, taşı sıksa suyunu çıkartacak gençlerimiz var. Neden kaybediyoruz? Asıl sorun bu. Hollanda, Konya’dan küçük. Yıllık tarım ihracatı 100 milyar dolardan fazla. Peki Türkiye’de tarım ürünü ihracatı 18 milyar lira. Devasa Türkiye’nin onun onda biri kadar tarım ihracatı yapıyor. Neyimiz eksik söyleyeyim size. Kooperatif başkanı, ’Bir tarım politikası yok’ dedi. Bunların bir politikası var, malı götürme politikası, bundan emin olun. Biz ne diyoruz önce halk kazanacak diyoruz. Halkın cebi para görecek diyoruz. Bizim düşüncemizde saraylarla oturmak yoktur. Halk gibi yaşamak istiyoruz onların bir parçası olmak istiyoruz. Halka tepeden bakan değil, onların sorunlarını çözmek istiyoruz. Eğer bıktıysanız, ’sorunu çözen değil artık sorun üreten bir iktidar var’ diyorsanız. Geleceğe umutla bakacağız yönümüzü değiştireceğiz" dedi.

  İNANCIMIZDA YOK

  Kemal kılıçdaroğlu konuşmasında şöyle devam etti, "Öyle ’çalıyor ama çalışıyor’ gibi sözler var. Bizim kültürümüzde, ahlakımızda böyle bir inanç yok. Bunu da değiştireceğiz. Çalmadan hizmet yapacak, çalmadan çalışacak. Birileri lazım. Çocuklarımızı ülkemizi, geleceğimizi düşüneceğiz. Emin olun hepimizin Türkiye’nin huzurunu inşa edebiliriz. Kooperatifçilikte nasıl hem üretici hem de tüketici kar ediyorsa diğer alanlarda da yaparız. Bir şey üretirseniz zengin oluruz. İtibarınız olur. Üretirseniz eviniz huzurlu olur. Geleceğe umutla bakarsınız. Ana hedefimiz herkesini ürettiği herkesini zenginleştiği bir ülkedir."

  FİDAN DAĞITTI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından, köy muhtarlarına ve köyülere, zeytin fidanı ile meyve fidanı dağıttı. Bu sırada kürsüye çıkan kadınların da büylük ilgi gösterdiği Kılıçdaroğlu, fidan dağıtım yerini ziyaret ettikten sonra İzmir’deki toplantıya katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

  AKADEMİSYENLER ZİRVESİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ziyaretinde Kaya İzmir Oteli’nde Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen siyaset, sosyolog, kentleşme konularında uzman akademisyenlerle toplantı yaptı.

  Kılıçdaroğlu, Bergama Kozak Yaylası’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon fidan dağıtım törenine katıldıktan sonra Kaya İzmir Oteli’ne geldi. Burada önce Buca Belediyesi’nin başlattığı Buca ilçesinde eğitim gören İlköğretim’deki 49 bin 100 öğrenci ve 3 bin öğretmeni kapsayan ’Online Eğitim Sistemi’ hakkında Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’dan bilgi aldı. Daha sonra ise Bucalı sekiz ilköğretim öğrencisiyle tanışan Kılıçdaroğlu, dersleriyle ilgili sohbet etti. Özellikle matematik derslerini soran Kılıçdaroğlu, notlarını yükselteceklerine dair öğrencilerden söz aldı. Kılıçdaroğlu, Levent Piriştina’dan aldığı öğrenci ve öğretmenlere online eğitim sistemine giriş aktivasyon kartları ve Atatürk portresi puzzlarını hediye etti. Kılıçdaroğlu, projeyi çok olumlu bulduğunu belirterek övdü. Piriştina ise sistemde 164 kitap ve 600 test bulunduğunu, bunun sayesinde 32 milyon 500 bin kitabın basılmadığını, böylece 165 bin ağacın kurtarıldığını söyledi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra akademisyenler bir araya geldiği toplantıyı başlattı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıya İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin farklı kentleri ve üniversitelerinden sosyolog, siyaset bilimci, kentleşme konularında uzman 45’e yakın akademisyenin katıldığı öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı