Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu Ardahan'da konuştu

  Salih TEKİN- Deniz BAŞLI- Dinçer AKTEMUR/ARDAHAN, (DHA)
  24.05.2011 - 13:20 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan mitinginde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yine televizyonda karşılıklı tartışmaya çağırdı. Kılıçdaroğlu, "Ama o benim karşıma çıkamaz.

  Çıkması için üç şart lazım. Geçmişinin temiz olması, kul hakkı yememesi, mangal gibi yürek lazım. Bunların üçü de var mı Recep Tayyip Erdoğan’da? Temiz adamsan gel. Gel kim usta, kim çırak göstereyim" dedi. Dün Hakkari’deki mitinginde ’özerklik’ ile ilgili görüşlerine açıklık getiren Kılıçdaroğlu, "Yerel yönetimlerde zaten özerklik şartı vardır. Parlemento bunu kabul etmiş. Eyaletlere bölünme, ayrışma sürecin içine sokma gibi bir şey söz konusu değil. Halkımıza güveniyoruz. Hiçbir yurttaşımız bu ülkeden ayrılmak istemiyor" diye konuştu.

  Ankara’dan tarifeli uçakla Kars’a gelen, oradan özel helikopterle Ardahan’a geçen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kongre Caddesi üzerindeki CHP İl Başkanlığı önünde düzenlenen mitinge katıldı. Burada toplanan yaklaşık 5 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek başladı. Kılıçdaroğlu, "Onun derdi hortum. ’Nasıl köşeyi döneriz’ diye düşünüyor. Onun derdi ’Yandaşa nasıl ihale verilir. Demokrasiyle vatandaşı nasıl ezerim, medyayı nasıl baskı altına alırım? Vatandaşı nasıl dinlerim.’ Bizim derdimiz ise herkesin karnının doyması, herkesin mutlu olması. Arada siyahla- beyaz gibi fark var. Biz insanımızı, ülkemizi seviyoruz. İnsanın mutluluğu için çalışıyor, onun için çaba harcıyoruz. Onun için yola çıktık onun için mücadele edip baskıları yok edeceğiz" diye konuştu.

  ’MAKARNA VEREYİM OY VERSİNLER ’ POLİTİKASI

  AK Parti iktidarı döneminde akaryakıta, gübreye, elektriğe sürekli zam yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, "AKP, ’Bizim insanımız üretmesin, çalışmasın, yoksullaşsın, ben onlara makarna vereyim, o bana oy versin’ politikası izliyor. Biz bu politikayı reddediyoruz. 12 milyon 715 bin yoksulun olduğu Türkiye’de şimdi milletten oy istiyor. Yoksul insanlara bir bak bakalım, yazık günah değil mi?" dedi. Kılıçdaroğlu, ’Zübük gidecek dertler bitecek’ yazılı pankarta da dikkat çekerek, "Evet göndereceğim onu hiç meraklanmayın" dedi.

  "MANGAL GİBİ YÜREK LAZIM"

  Miting alanında bulunan ’Büyüksün usta. Yumurtayı akladın, Fener’i pakladın, serveti katladın’ pankartını da okuyan Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın ezberini bozduğunu, şifresini çözdüğünü iddia etti. Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ı TV’de karşısına çıkmaya çağırarak, şöyle devam etti:

  "Ama o benim karşıma çıkamaz. Çıkması için üç şart lazım. Geçmişinin temiz olması, kul hakkı yememesi, mangal gibi yürek lazım. Bunların üçü de var mı Recep Tayyip Erdoğan’da? Korkak adam, ürkek adamdan ülkeyi yönetmede beceri bekleyemezsin. Temiz adamsan gel. Gel bir karşıma. Gal kim usta, kim çırak göstereyim."

  "EĞER BİZİ PERİŞAN ET DİYORSANIZ OYUNUZU ONA VERİN"

  AK Parti’nin ülke hayvancılığını bitirdiğini, canlı hayvanla birlikte, et, buğday, arpa gibi ürünlere ithalat için 20 milyar dolar ödendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bu paranın Türk üreticisine verilmesi halinde sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu’nun bile beslenebileceğini söyledii. Herkesten 12 Haziran seçimlerinde oy verilirken iyi düşünülmesini isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  "Sandığa gittiğinizde bir şeyi düşünün. 87 yıllık Cumhuriyet tarihinde hangi iktidar yurt dışından ithal kurbanlık koyun getirdi? Siz biliyorsunuz, ben de biliyorum. Arkadaş yurt dışından koyun, angus ve et getirdin üreticileri perişan ettin. Eğer ’Bizi perişan et’ diyorsanız, oyunuzu ona verin, itirazım yok. ’Artık yeter, bu ülkenin üreticilerine yazık. Üretmemiz, para kazanmamız lazım’ diyorsanız sırtınızı AKP’ye dönün. Cumhuriyet Halk Partisi’ne oyunuzu verin."

  KAPIYI SÜTÇÜ ÇALACAK

  İktidarlarında evlerin kapısını sabah saatlerinde polisin değil sütçünün çalacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sütçü iki şişe sütü aileye bırakacak. Her ailede çocuklar devletin bedelini ödediği sütü alacak. Anneler sütü ısıtacak, çocuklarına içirecek, alınlarından öpüp okula gönderecek. Hiçbir çocuk okula aç gitmeyecek bunu yapacağız" diye konuştu.

  AK Parti hükümetinin 9 yılda 49 hapishane yaptığını, ülkede huzur kalmadığını savunan Kılıçdaroğlu, hapishane yerine fabrika yapılması halinde gençlerin iş imkanına kavuşmuş olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Onlar fabrika değil, hapishane yaptılar. Halkın iktidarında hapishane değil fabrika yapılacak. İşsizlik değil iş olacak, aş olacak" dedi.

  Bir kez daha Başbakan Erdoğan’dan yolsuzluk yapan bakanların ismini açıklamasını isteyen Kılıçdaroğlu, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu hale geleceğini, ’4B-4C’ gibi statülerin ortadan kaldırılacağını ve herkesin kadrolu işçi olacağını kaydetti.

  VATANDAŞ, "HAKKARİ’Yİ DE İZMİR’İ DE SEVİYORUM" DEDİ

  Ardahan’dan Iğdır’a helikopterle gitmeden önce basın mensuplarının sorusu üzerine, dün Hakkari’deki mitinginde ’özerklik’ ile ilgili görüşlerine açıklık getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Yerel yönetimlerde zaten özerklik şartı vardır. Parlemento bunu kabul etmiş. Oradaki bazı çekinceleri kaldırma konusunda da Bakanlar Kurulu’na yetki vermiş. Biz o çekincelerin kaldırılmasından yanayız. Yoksa eyaletlere bölünme, ayrışma sürecin içine sokma gibi bir şey söz konusu değil. Orada ben ne söyledim? Avrupa Birliği’nin kabul ettiği koşullarda yerel yönetimlerin zaten özerklikleri var. Kim diyor yok? Belediye Başkanı’nı orada ki halk seçiyor. Belediye gelirlerinin yasası çıkması gerekiyor. Yerel yönetimleri biraz daha yetkilendirmemiz lazım. Bu bizim eskiden beri parti programımızda var. Bütün partilerin de var. Ama bunu AKP yapmadı, biz yapacağız. Halkımıza güveniyoruz. Hiçbir yurttaşımız bu ülkeden ayrılmak istemiyor. Dün bana bir vatandaşımız ’Ülkemi seviyorum. Hakkari’yi de İzmir’i de seviyorum’ dedi. İzmir bizim için neyse Hakkari’de odur. Aynı şeyi söylüyoruz biz. Ayrılmak değil, bütünleşmek istiyoruz. Ayrışmak değil, bir araya gelmek istiyoruz. Siyasetçinin görevi ayrışmayı tetiklemek değildir. Tam tersine insanlarımıza güveneceğiz, bir araya getirip, var olan sorunları çözeceğiz. Siyaset kurumunun da görevi budur. Yandaş medya bunu söyledi. Oralar ayrılacak mı dediler? Kimse ayrılmak istemiyor. Biz de ayırmak istemiyoruz. Herkesi kucaklayacağız. Çok güzel ülkemizde, demokrasi ve insan haklarını geliştirerek, baskıcı değil, özgürlükçü bir Türkiye’nin olması lazım. Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye istiyoruz biz."

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı