Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu: 12 Eylül'ün hesabını biz soracağız

  A.A.
  22.01.2011 - 18:32 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ile aralarında siyahla beyaz kadar bir fark olduğunu, 12 Eylül askeri darbesinden hesap soracaklarını söylemelerine rağmen, hesap sormadıklarını iddia ederek, “İnşallah O hesabı biz soracağız”dedi.

  Kılıçdaroğlu, Deda Düğün Salonu'nda çiftçi ve üretici birlikleriyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti'nin milleti yoksullaştırdığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın en zengin Başbakanlarından birisi olduğunu savundu.

  Erdoğan'ın yırtık ayakkabıyla siyasete girdiğini, “Ben yoksul bir adamım, fakir fukarayım” diye milletten oy topladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Peki geldiği nokta ne? Unutmayın, Türkiye kendi kendine yeten dünyadaki ender ekonomilerden biriydi. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye kendi kendine yetmiyor. En sonunda biz, kurbanlıklarımızı da ithal ettik. Önce hayvancılığı öldürdüler, milleti et yiyemez hale getirdiler. Şimdi ithalatı serbest bıraktılar, şimdi de üreticiyi öldürecekler. Amaçları o. Onlar ne yaparsa yapsın, siz hepsini biliyorsunuz, asıl önemli olan biz ne yapacağız? Hanımlar çalışacak, beyler çalışacak, gençlerimiz çalışacak. AKP kabusundan Türkiye'yi kurtarmak zorundayız. Bu ülkeye temiz siyaseti getirmek zorundayız” diye konuştu.
  Kılıçdaroğlu, demokratik yollardan mücadele vereceklerini belirterek, “çalışın derken” beraber çalışmak, “üretin” derken beraber üretmek ve mücadele etmek anlamında söylediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Elbette ki biz 1930'ların, 40'ların, 50'lerin, 60'ların ruhunu inkar etmeyeceğiz. Ama geleceği güçlü Türkiye kurmak için ortak mücadeleyi ve ortak savaşı beraber sürdürmek zorundayız. Siz tarlada çalışacaksınız, biz sahada çalışacağız, hanımlar evde çalışacak, erkekler kahvede söyleyecek, gençlere güveneceğiz. Ve gençlerin önündeki bütün engelleri kaldıracağız”dedi.

  “ASLA VE ASLA KÖLE OLARAK GİTMEYECEĞİZ”

  Bir çiftçinin, “Köle olarak geldik, köle olarak gideceğiz” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Asla ve asla köle olarak gitmeyeceğiz. Mücadele edeceğiz. Alınterinin karşılığını vereceğiz. Özgürlüğümüzü sağlayacağız. Bakınız, bizim kitabımızda karamsarlığa yer yok. Biz güçlüyüz. Çünkü biz halkız. Halkın gücüne inanacağız. Gücümüzü halktan alacağız. Mücadelemizi böyle yürüteceğiz. İşçisiyle, çiftçisiyle, köylüsüyle, memuruyla, sanayicisiyle mücadelemizi yapacağız” diye konuştu.
  Referandumda Denizli'nin iyi bir sınav verdiğini, “Al Anayasa'nı, başına çal” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sıranın genel seçimlere geldiğini, 12 Haziran'da da aynı gücü, aynı dayanışmayı, aynı mücadeleyi beklediğini söyledi.

  Kılıçdaroğlu, kentin sanayide örnek olduğunu, yabancı sermaye olmadan Denizli'nin kalkındığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Denizli'ye ciddi bir hava getirdiniz. Aynı şey siyasette de olmalı, aynı şey demokraside olmalı, aynı şey özgürlüklerde olmalı ve bütün Denizlili kardeşlerimin ortak mücadele etmesi lazım. Niye ortak mücadele? Kendimiz için değil, çocuklarımız için vereceğiz bu mücadeleyi. Eğer çocuklarımız için mücadele etmezsek, geçmişte yaptığımız mücadele tümüyle havada kalmış olur. Demokratik yollardan, sandığa giderek, özgürce düşünerek, çocuklarımızın geleceğini düşünerek, onlara güzel bir Türkiye'yi bırakmak için sandığa gideceğiz. Artık unutmayın yeni bir CHP var, güçlü bir CHP var, devrimci bir CHP var, unutmayın halkçı bir CHP var, unutmayın gençlerden kadınlardan yana olan bir CHP var, üretimden, emekten yana olan bir CHP var. Unutmayın toplumu kucaklayan CHP var. Niye söylüyorum, AKP toplumu ayrıştıran bir partidir, biz kaynaştıran bir partiyiz. AKP toplumu bölen bir partidir, biz toplumun bir arada olmasını isteyen bir partiyiz. AKP yoksulluğu sömüren bir partidir, biz karnının doymasını ve herkesin zenginleşmesini isteyen bir partiyiz. AKP üretimi yasaklayan bir partidir, biz üreten Türkiye'den yanayız, Türkiye'nin üretmesini isteriz. AKP köylüyü perişan eden bir partidir, Biz kurucu genel başkanımız 'Köylü milletin efendisidir' diyen bir siyaset anlayışına sahibiz. Onun için bizimle AKP arasında siyahla beyaz kadar bir fark var. Biz beyaz ve temiz bir kağıdız. En ufak bir siyah leke bile bizde görülmez. Onların tamamı siyahtır. Bakmayın kendileri 'Ak' diyorlar, tamamı siyahtır. Tamamı karadır. Tamamı malı götürür, malı götürmek üzere kurmuşlar düzeni. Biz bu düzeni değiştireceğiz. Mücadelesini vereceğiz. Ve bunun gücü sizin ellerinizdedir. Eğir gücünüzü birleştirir, bir arada olursanız, birliğinizi korursanız, sandığa giderken çocuklarınızın geleceğini düşünerek giderseniz çok şey kazanırız. Türkiye'ye demokrasiyi getiririz. Türkiye'ye özgürlüğü getiririz, Türkiye'ye barışı getiririz. Ayrışmayacağız, bu bizim için çok önemli, bölünürseniz ayrışırsanız birilerinin yemi durumuna gelirsiniz. Biz mücadeleyi yaparken beraber yapacağız. Türkiye'de çalışan üreten bir Türkiye'yi yeniden kuracağız ve geleceğe güvenle bakacağız. Bizim amacımız bu. Korku imparatorluğunu yıkmak bizim elimizde, mücadelesini beraber yapacağız. '12 Eylül'den hesap soracağız' dediler. Unutmayın bunlar hesap mesap sormaz. O hesabı inşallah biz soracağız. Hep beraber mücadelesini yapacağız.”

  Kılıçdaroğlu, “ön seçim istiyoruz” yazan pankart üzerine de “CHP'ye demokrasiyi getireceğiz, hiç meraklanmayın. Kardeşliği getireceğiz, hiç meraklanmayın” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı