Gündem Haberleri

  Kılıç: Karar haftaya

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 09:55 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi sözcüsü Haşim Kılıç, Af Yasası'nı görüşmeye devam ettiklerini ve bu hafta bir karar çıkmayacağını söyledi. Kılıç, şu an 4616 sayılı yasayla ilgili 3 raportör tarafından hazırlanan ve yaklaşık 200 sayfayı bulan raporu incelediklerini belirtti. Yasanın niteliğini belirlemek için öncelikle 'erteleme'nin ne olduğu ve neleri kapsadığının ortaya konulmaya çalışıldığını söyleyen Kılıç, bu konuda bir görüş ortaya çıktıktan sonra maddeleri incelemeye başlayacaklarını belirtti.


  Kılıç,Yeniden Doğuş Partisi eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in parti üyeliğinden çıkarılmaması üzerine, bu partiye ihtar verilmesi isteminin de 4616 sayılı Yasa kapsamında değerlendirileceğini söyledi. Güzel'le ilgili karar Af Yasası kapsamında değerlendirilirse diğer yasaklılar, Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan'a yine siyasetin yolu açılacak.

  BEŞ MADDE ESASTAN GÖRÜŞÜLECEK
    
  Anayasa Mahkemesi, ilk önce Sandıklı, Çankırı ve Turgutlu Asliye ve Ağır Ceza mahkemelerinden gelen başvuruları görüşecek.

  Yüksek Mahkeme, 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin (a) alt bendiyle TCK'nın 240, 414/1, 418/2, 339 ile 349. maddelerinin şartla salıverme ve erteleme kapsamı dışında bırakılmasının Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasını esastan inceleyecek.

  Söz konusu maddelerin kapsam dışında bırakılması Anayasa'ya aykırı bulunur ve iptal edilirse, bu maddeler nedeniyle yargılaması devam edenlerin davaları ertelenecek, cezaevinde bulunanlar ise şartla tahliye edilecekler. Ancak, bu kişilerin, suçu 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlemiş olmaları şartı da aranacak.

  Anayasa Mahkemesi'nin esastan inceleyeceği, Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 240. maddesi, görevi kötüye kullananlara bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

  TCK'nın 414. maddesinin birinci fıkrası ise her kim 15 yaşını bitirmeyen küçüğün ırzına geçerse 5 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkum edileceğini, 418. maddenin ikinci fıkrası ise bufiil bir hastalığın sirayetine ve mağdurun sıhhatinde bir tehlike yaratırsa verilecek cezanın yarı oranda artırılacağını hüküm altına alıyor.

  4616 sayılı Yasa'nın kapsam dışında bıraktığı TCK'nın 339 ila 349.maddeleri, ''evrakta sahtecilik'' fiillerine verilecek cezaları düzenliyor.

  Anayasa Mahkemesi, bu başvuruları karara bağladıktan sonra diğer başvuruları esastan incelemeye devam edecek. Aynı maddeye yönelik birden fazla yapılan başvurular da ise her dosya için ayrı bir karar verilmeyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı