Gündem Haberleri

  Kıbrıs'ta 'Kayıplar konusunda' anlaşma sağlandı

  Hürriyet Haber
  11.01.2002 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Denktaş ile Klerides, bu kez kayıplar konusunu ele aldı. Görüşmede liderlerin konuyu çözmek için DNA testi kullanılmasında anlaştıkları bildirildi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides, bugün BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz'in ara bölgedeki konutunda biraraya gelerek kayıplar konusu görüştü. Liderlerin bu konuda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

  İlk bölümü sabah saatlerinde olumlu bir havada geçen toplantıya öğleden sonra devam edildi. Görüşmelerin çıkışında tarafların kayıplar konusunda anlaştıkları belirtildi. İki liderin bu konuda aslında sabah yapılan görüşmede mutabakata vardığı ve anlaşma metninin hazırlanması için öğle saatlerinde uzun bir ara verdiği öğrenildi.

  PAZARTESİ GÜNÜ MASAYA YATIRACAKLAR

  Toplantıyla ilgili basına bilgi veren Rauf Denktaş tarafların pazartesi günü bu konuyu tekrar görüşmek için biraraya geleceklerini bildirildi. iki tarafında pazartesi günü ellerinde kayıplar ile ilgili bulundurdukları belgeleri değiştireceği açıklandı.

  Öğleden sonra yapılan görüşmelerde her iki tarafta bulunan kayıp yakınları dernekleri başkanlarının da katıldığı bildirildi. Denktaş görüşmeler sırasında BM kayıplar komitesinin neden başarılı olamadığını da konuştuklarını bildirdi.

  DENKTAŞ: ANLAŞMAMAK İÇİN ZATEN NEDEN YOKTU

  Varılan anlaşmaya göre 1997 yılında taraflar arasında imzalanan ancak yürürlüğe girmeyen mutabakat geçerliliğini koruyacak. Anlaşma toplu mezarların açılmasını da öngörüyor.

  Toplantı çıkışında açıklama yapan Denktaş 'Bu konuda zaten anlaşmamamız için hiç bir neden yoktu' diye konuştu. Kayıplar konusuna 16 Ocak günü iki lider arasında yapılacak görüşmede de devam edileceği bildirildi.

  DNA TESTİ KABUL EDİLDİ

  Toplantının sabah saatlerinde yapılan bölümünden, liderlerin kayıplar konusunda anlaşmaya vardıkları haberi sızmıştı. Liderler ya da resmi kaynaklarca henüz doğrulanmayan iddiaya göre iki lider kayıplar konusunda DNA testi uygulanması dahil her yöntemin kullanılması konusunda anlaşmaya vardı.

  DNA TESTİ DAHA ÖNCE UYGULANMIŞTI

  DNA testi konusunda iki lider daha önce 1997 yılında bugün anlaşmaya vardıkları yerde bir mutabakata vardı. Ancak bu mutabakat daha sonra uygulanamadı.

  Rum tarafında 15 Temmuz 1974 darbesinden sonra çıkan iç çatışmalar sonrasında ortaya çıkan kayıplar konusu gündeme gelmişti. Rum tarafı 1493 kişinin kayıp olduğunu öne sürerek bu kişilerin Türkler tarafından öldürüldüğünü, bir kısmının halen Türkiye'de bulunan esir kamplarında tutulduğunu bir kısmınında halen tutuklu olduğunu iddia ediyor. Bu durumu her fırsatta gündeme getiren Rum Kesimi, Türkiye ve Türk tarafı için uluslararası arenada bu yönde kararlar çıkartıyor.

  BM KAYIPLAR KOMİTESİ HİÇBİR DAVAYI SONUÇLANDIRAMADI

  Birleşmiş Milletler bu konunun açığa kavuşması için 1981 yılında kayıplar komitesi kurdu. Ancak bu komite hiç bir davayı sonuçlandırmayı başaramadı. 1998 yılında BM gözlemcilerinin denetiminde Lefkoşa'nın Türk tarafına yakın bazı bölgelerde 3 toplu mezar açıldı. Rum kesiminde düzinelerce insandan alınan kan örneklerinin sonrasında DNA testleri yapıldı. Testler sonrasında burada bulunan bazı cesetlerden örneği alınan kişilerin yakını olduğu ortaya çıktı.

  DENKTAŞ: KONUYU SAMİMİYETLE   HALLETMEYE ÇALIŞIYORUZ

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rumlar tarafından yaratılan ve insancıl bir konu olan kayıplar konusunu, iyi niyet ve samimiyetle halletmeye çalıştıklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, 1960 anlaşmalarından daha geri haklar içeren bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini, hiçbir toplumun içinde azınlık olmayacaklarını vurguladı.

  Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile kayıplar konusunu görüşmek üzere, BM Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz`in evinde biraraya gelen Denktaş, görüşme öncesinde, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen, ``Kıbrıs ve yeni uluslararası ortam`` konulu konferansta konuştu.

  Denktaş, Klerides ile kayıplar konusunu görüşeceğini belirterek, bu görüşmeyi, 16 Ocak`tan önce, iyi niyetle kabul ettiğini belirtti. Denktaş, Klerides`in, Rum liderliğinin tutumundan kaynaklanan bir baskı altında olduğunu kaydetti.

  200 bin nüfuslu Kıbrıs Türk toplumunda 803 kayıp olduğunu ve bunun tamamının 16 ile 90 yaş arasındaki sivil halk olduğunu ve köy köy toplu mezarlara gümüldüğünü anlatan Denktaş, Rumların, Kıbrıs Türkleri`ne karşı, 'Türkiye, Türkleri kurtarmaya gelirse kurtaracak Türk bulamayacak' diyen Makarios'un öngördüğü programı uyguladığını söyledi.

  'Yüzde 90'ı asker olan ve savaşta ölen ve kaç kişinin kendi aralarında öldürüldüğü hala söylenmeyen 700 bin nufüslu Rum toplumunda ise 1200 kayıbın olduğuna' işaret eden Denktaş, '1600-1700 dediler 1200`e düştü. Çünkü sonunda mecbur oldular, 200-300 kişinin öldüğünü bildikleri halde, Türkiye`ye karşı propaganda olarak kullanmak için, listede bırakıldığını itiraf ettiler, 200-300 ismi listeden düştüler``dedi.
     
  'KAYIPLAR LİSTESİNİ YILLARCA AÇIKLAMADILAR'
     
  Rum Yönetimi`nin yıllarca kayıplar listesini açıklamadığını, sonunda Rum kadınların baskısı sonucu açıklamak zorunda kaldığını anlatan Denktaş, bunun sonucunda, birçok kişinin hayatta olduğu, ölü olduğu ve kayıp olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

  Kayıplar konusunda samimi davrandıklarını ve bu işlerin kapanmasını istediklerini ifade eden Denktaş, ``Kayıpların hayatta olmadığını söylecek oldum bir gün, Rum ve Yunan gazetelerinde manşet, `Denktaş, bütün kayıpları öldürttüğünü itiraf etti` diye. Bu, yıllarca Avrupa parlamentolarına sirküle edilmiş bir yalan olarak, bizi canavarve insan haklarını çiğneyen taraf olarak göstermek için`` diye konuştu.

  Klerides ile görüşmesinde, bu konuya, insancıl açıdan bakarak halletmek için bir girişim yapacağını belirten Denktaş, ``İnşallah başarılı oluruz`` dedi.

  Haksızlıklar karşısında isyan etmeleri gerektiğini dile getiren Denktaş, hak aradıklarını, haksızlık ve adaletsizlik üzerine hak bina edilemeyeceğini, 38 yıldır bunun yapıldığını söyledi.
     
  'AZINLIK OLMAYACAĞIZ'
     
  Denktaş, 1960 anlaşmalarından daha geri gitmelerinin mümkün olmadığının altını çizerek, egemenlikteki eşitliği ve haklarını, Türkiye`nin de desteğiyle can pahasına koruduklarını söyledi. Denktaş,şöyle konuştu:

  '1960 anlaşmasından daha az bir seviyeye inip, biz herhangi bir toplumun içerisinde azınlık olmayız ve olmayacağız, bunu bütün dünya bilmektedir. BM`nin de bütün gayretleri bize bu yönde bazı bir şeyler vermektir, ama bu bir şeyler bugüne kadar bizi tatmin etmiş değildir.'

  Denktaş, Barış Herekatı'ndan sonra Rumlarla bazı anlaşmalar yaptıklarını ve bunu ters yüz etmek istemediklerini anlatarak, Rumların ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne başvurarak bazı kararlar aldırdıklarını ve söz konusu anlaşmaları ters yüz etmek için gerekeni yaptığını kaydetti.

  Denktaş ve Klerides, bugün yapılan görüşmeyle bir ay içerisinde 4. kez biraraya gelmiş oldu. Denktaş-Klerides önce öğleden sonra daha sonra da yarın yine bir araya gelecekler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı