Gündem Haberleri

  Kıbrıslı liderlerin 'sosyal görüşmesi' yok

  LEFKOŞA (A.A)
  03.02.2006 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü, Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lillikas, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında ”herhangi sosyal bir görüşmenin söz konusu olmadığını” söyledi.

  Lillikas, “görüşmenin içeriğinin özlü olması gerektiğini ve sahte beklentiler yaratmaması gerektiğini” belirtti.
  Talat'ın, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'in dün akşam güney Lefkoşa'da yemekte bir araya gelmesinin, Papadopulos için örnek teşkil etmesi gerektiği yönündeki açıklamasını yorumlayan Lillikas, “Sayın Talat'ın Başkan Papadopulos aleyhine kötü nitelemeler kullanmadığı bir gün geçmiyor. Sayın Talat, daha iyi bir ortam olması gerektiğini değerlendiriyorsa, Başkan ve 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin diğer siyasi liderleri için sözlü gerginlikler ve sözlü nitelemeler kullanmaktan kaçınmalıdır” dedi.

  Rum hükümetinin, Kıbrıs Türk ve Rum siyasi partileri arasındaki yemekleri, temasları ve iletişimi yapıcı bulduğunu kaydeden Lillikas şöyle konuştu:

  “Ancak şu anda Başkan (Papadopulos) ile Talat arasında herhangi sosyal bir görüşme olması söz konusu değildir. Görüşmenin özlü içeriği de olmalı. Sadece, zamanın geçmesiyle yalancı çıkmaları muhtemel beklentiler yaratmak için olmamalı. Dün Sayın Talat'ın açıklamalarını ve Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımını okumuş olmakla beraber, bu tür görüşmeleri kolaylaştıracak veya Türk tavrında değişiklik beklentisi içine girmemize olanak tanıyacak gerekli şartların ve ön koşulların mevcut olduğunu zannetmiyorum. Talat tarafından bu tür yaklaşımlar varken sosyal bir görüşme ne katkı sağlayacak?”

  Lillikas bir soru üzerine, “Papadopulos'la Soyer arasında da akşam yemeği olmayacağını” söyledi.
  Hristofyas'ın Soyer'le yediği akşam yemeği hakkında Papadopulos'a bilgi verip vermediğinin sorulmasına karşılık ise Yorgos Lillikas, ”Meclis Başkanı AKEL Genel Sekreteri ile Başkan Papadopulos arasında yakın bir işbirliği var ve Kıbrıs sorununa ilişkin karşılıklı bilgilendirme gerektiren konularda, bu karşılıklı olarak yapılıyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı