Gündem Haberleri

  "Kıbrıs üzerinden AB pazarlığı olmaz"

  Hürriyet Haber
  30.11.2001 - 16:26 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, TBMM’deki hiçbir siyasi partinin Kıbrıs’ın sırtından Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği düşünmediğini ve bu konuda da hiçbir çalışmanın olmadığını söyledi.

  KKTC İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak, ‘‘Türkiye’nin AB süreci ve Kıbrıs’’ konulu bir konferans vermek üzere KKTC’ye gelen Akarcalı, Ercan Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, ‘‘Kıbrıs’tan taviz verilerek AB’ye üyelik konusunda tavır alanlar varsa, bunların önemsenmemesi gerekir. Onların önemsenmesi, bu çok cüzzi azınlığın, sanki Türkiye’de temsil kabiliyetine haizmiş gibi bir durum verir’’ dedi.

  AB’nin tümünün, Rumları olduğu gibi, Türkler’i dışlayarak, AB’ye alacağını söylemenin Rumlara prim vereceğini ifade eden Akarcalı, AB içerisinde, mevcut durumda Rumları AB’ye almanın çok büyük sakıncalar getireceğini söyleyenler olduğunu kaydetti.

  AB’nin insan haklarına saygı göstererek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı davet ederek dinlemeye cesaret etmesi halinde, Avrupa’da Kıbrıs konusundaki havanın yüzde elli oranında değişeceğini belirti. Akarcalı, ‘‘Bunu sağlamak KKTC’nin elinde değildir, ama bunu sağlamak Türkiye Cumhuriyeti’nin elindedir’’ dedi.

  Bülent Akarcalı, Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Avrupa’da ortaya çıkarak davayı anlatmasının, çok etkili olacağının altını çizdi. Akarcalı, ANAP’ın Kıbrıs politikasının, Denktaş’ın görüşleri ile paralel olduğunu belirtti.

  Türkiye’nin, ‘‘ya Kıbrıs, ya AB’’ diye bir ayrımının ve ikileminin olmadığını, Rumlarla Yunanların bunu iyi bilmesi gerektiğini ifade eden Akarcalı, ‘‘Hem Avrupa, hem Kıbrıs’tır. Türkiye’nin bunu gerçekleştirecek gücü, potansiyeli vardır. Bunu yaptıramayacak olanlara da biz hodri meydan diyoruz’’ diye konuştu.

  Rumların, kabul edilebilir bir çözüm önerisi olmadığının altını çizen Akarcalı, AB üyesi olan Yunanistan’daki Batı Trakya Türklerinin durumunun ortada olduğunu, bu nedenle olası bir çözümde verilecek güvencenin önemli olduğunu vurguladı. Bülent Akarcalı, Kıbrıs Türkleri için en büyük güvencenin Türk askeri olduğunun altını çizerek, bu güvenceden daha büyük bir güvence verilmediği sürece, Türk ordusunun teminatının devam edeceğini kaydetti.

  Rumların, Türkiye’de sahne alan bir Yunan sanatçıya büyük tepki gösterdiğini ve Rumların, Türk kesimine karşı Faşistçe yaklaşımının devam ettiğini dile getiren Akarcalı, Rumların insafsızlığını, insan haklarına aykırılığının yeterince dünyaya anlatılmadığını söyledi.

   

  YÜCELEN: KIBRIS PAZARLIK KONUSU DEĞİLDİR 

  İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen,’’Kıbrıs konusu, ne AB ile ne de başka bir konuyla gündeme getirilecek, pazarlık konusu yapılacak bir konudur’’ dedi.

  Yücelen,İçişleri Bakanlığı ile Galatasaray Üniversitesi’nin düzenlediği ‘‘Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Hukuk Sempozyumu’’nun ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg’un ‘‘Türkiye’de Anayasa değişiklikleri oldu ama toplantı ve yürüyüş konusuna izin verilmiyor’’ şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine Yücelen, gerek AB İlerleme Raporu, gerekse AB ile ilişkilerin, bir tek temsilcinin takibinde ve onun denetiminde olmadığını söyledi.

  Yücelen, bu konuda yanlış bir anlamanın söz konusu olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

  ‘‘Anayasa’da yaptığımız değişikliklerin arkasındayız. Bunlar reform niteliğindedir. Anayasa değişikliğinde bu konu ‘kanunla düzenlenir’ denilmektedir. Mevcut kanuna göre izin işlemi verilmektedir. Kanun değiştikten sonra izin alınmayabilir.’’

  Bir gazetecinin, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit’in, ‘‘Türkiye’de karakollarda hala işkence yapılıyor’’ yönündeki sözlerini hatırlatarak, ‘‘Türkiye’nin temel görüşü ‘bu konuda böyle bir şey yok’ ama, niye bu iddialar sürekli gündeme getiriliyor?’’ diye sorması üzerine de Yücelen, şunları kaydetti:

  ‘‘Sizler, yeteri kadar müdafaa etmiyorsunuz herhalde. Sizler de benim adıma bundan sonra, öyle bir konu olduğu zaman ‘karakolda işkence yok’ diye, hemen cevaplayın. Eğer ona inanıyorsanız, gelin hep beraber karakollarımızı gezelim.’’

  KIBRIS KONUSU

  TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın, Kıbrıs konusundaki sözlerinin hatırlatılması üzerine de Yücelen, onun söylediği sözleri değerlendirmenin kendisine düşmediğini, bu sorunun Özilhan’a sorulması gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

  ‘‘Bazı konuları çok sık gündeme getirmek, bir sürçülisan sonucu söylenenin üzerine gitmek, milli menfaatlerimize uygun değildir. Kıbrıs konusu, ne AB ile ne de başka bir konuyla gündeme getirilecek, pazarlık konusu yapılacak bir konu değildir. Kıbrıs, milli bir konudur. Burada devletimizin ve hükümetimizin bir politikası vardır. Bu konuda hükümet görüşünü açıklamıştır.’’

  Öte yandan, Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin, rahatsızlığı nedeniyle sempozyuma katılamadığı bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı