GeriGündem Kıbrıs’tan süper bilgisayar atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs’tan süper bilgisayar atağı

Kıbrıs’tan süper bilgisayar atağı
refid:6915516 ilişkili resim dosyası

IBM'in Kıbrıs'taki Yakın Doğu Üniversitesi'nde (YDÜ) kuracağı, dünyanın en büyük 76. süper bilgisayarına ev sahipliği yapacak, YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi'nin temeli atıldı.

Temel atma töreni, KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Başbakanı Ferdi S. Soyer, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Asan ve Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel ile IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek'in katılımıyla gerçekleştirildi.YDÜ'nün süper bilgisayar temelli bilimsel araştırmalarını yürüteceği merkez kısa bir zamanda hizmete girecek.

 

YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi'nde çalışacak süper bilgisayar , Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika'da tek, ülkeler bazında 13'üncü, dünya üniversiteleri arasında ise 8'inci en hızlı bilgisayar olacak. Sadece KKTC'de değil, bölgede de araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarının yapılacağı merkezde kurulacak süper bilgisayarın, saniyede 12 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip olacağı hesaplanıyor. YDÜ, süper bilgisayarda; mühendislik, sağlık, çevre, yaşam bilimleri ve sosyal bilimler başta olmak üzere, geniş bir yelpazede çalışmalar yürütecek.

 

IBM'le işbirlikleri hakkında bilgi veren Yakın Doğu Üniversitesi Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel, "Bilgisayarların KKTC'de kurulacak olması, ülkemizi Akdeniz çanağında bir araştırma üssü haline getirecektir. YDÜ olarak süper bilgisayarlarımızda iklim araştırmaları, deprem simülasyonları, tıp, eczacılık, nanoteknoloji ve gen teknolojileri gibi alanlarda bilimsel araştırmalar yapacağız. " dedi. Günsel sözlerine, "YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi, 4 katlı bir binada toplam 1500 metrekarelik bir alana yayılacak. Merkezin en göz alıcı bölümü, 20 ton civarında olması beklenen süper bilgisayarın yerleştirileceği ve ziyaretçileirn de rahatlıkla görebilecekleri 200 metrekarelik alan olacak." şeklinde devam etti.

 

IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek ise " Teknolojik yetenekler, rekabetin hiç olmadığı kadar kıran kırana geçtiği bir dünya yaratıyor. Bu dünyada var olmanın tek yolu da bilgi ve becerileriyle fark yaratan, disiplinlerarası programlarda ve pozisyonlarda eğitim görmüş insanlara, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütecek uygun ortamı sağlamaktır. Bu anlamda, İnovasyon Merkezi'nin, birçok inovatif çalışmaya önderlik ederek, bölgede önemli bir bilim merkezi haline geleceğinden eminim." dedi.

 

İşbirliği kapsamında, IBM'in dünyanın çeşitli ülkelerinde her sene düzenlediği Yüksek Performanslı Hesaplama konferanslarında, Yakın Doğu Üniversitesi'nin geliştirdiği yeni teknolojiler de tanıtılacak. Önümüzdeki yıllarda, bu konferanslardan birinin Kuzey Kıbrıs'ta yapılması için gerekli çalışmalara başlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle