GeriGündem Kıbrıs’ta kırmızı bülten sürprizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs’ta kırmızı bülten sürprizi

Kıbrıs’ta kırmızı bülten sürprizi
refid:9666391 ilişkili resim dosyası

Eski Başbakanlardan Nihat Erim ile eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahmut Dikler suikastlarından idamla yargılanırken firar eden ve DHKP-C liderliği için adı geçen Aslan Tayfun Özkök, Dursun Karataş’ın cenazesi için Hollanda’ya giderken Kıbrıs Rum kesiminde yakalandı. Türkiye, kırmızı bültenle aranan Özkök’ün iadesini isteyecek.

YASADIŞI DHKP-C terör örgütünün lider kadrosunda bulunan Aslan Tayfun Özkök, örgüt lideri Dursun Karataş’ın cenazesine katılmak için Hollanda’ya giderken Kıbrıs Rum kesiminde yakalandı. Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı tarafından haklarında ’Kırmızı Bülten’ çıkarılan teröristlerden biri olan ’Musa’ kod adlı Özkök’ün Karataş’ın yerine örgüt liderliğine geçmeye hazırlandığı, bu konuda Musa Asoğlu ve Karataş’ın sevgilisi olduğu öne sürülen eski Avukatı Zerrin Sarı ile arasında sürtüşme olduğu iddia edildi.

Erim’in katili

Eski Başbakanlardan Nihat Erim ve eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahmut Dikler suikastlarından idamla yargılanırken cezaevinden firar eden, Interpol’ün "kırmızı bülten"le aradığı Özkök’ün Türkiye’ye iadesi için çalışma başlatıldı. ’Musa’ kod adlı Özkök’ün Karataş’ın yerine liderliğe geçeceği iddia ediliyordu. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’nın hazırlayacağı dosya Kıbrıs Rum kesimi adli makamlarına iletilecek.

4 aylık iç sorgu

13 Ekim 1992’e Dev-Sol’un Merkez Komite üyesi ve kapatılan Bekaa Vadisi’ndeki Ahmet Karlangıç kampı komutanı Bedri Yağan ile arkadaşları örgütün Almanya’da bulunan merkez hücresini basarak örgüt lideri Dursun Karataş’ı göz altına almışlardı.

Yağan ile arkadaşları Karataş’ı örgütü yanlış yönetmek ve örgüt paralarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanarak lüks yaşamakla suçladılar. Dursun Karataş’ı dört ay süreyle bir odaya hapsederek ifadesini alan Bedri Yağan, daha sonra hazırladıkları 306 sayfalık bir raporu örgüt militanlarına dağıtmış ve Karataş’ın örgütten tasfiyesini istemişti.

Kod adı Dayı

’Dayı’ kod adlı Dursun Karataş, Türkiye ve Bekaa’dan gelen iki Merkez Komite üyesi tarafından oda hapsinden kurtarıldıktan sonra, örgüt ikiye bölündü.

Bedri Yağan ve Aslan Şener Yıldırım tarafından yapılan ve daha sonra darbe olarak nitelenen örgütiçi bölünmede, Aslan Tayfun Özkök, Karataş’ın yanında yer aldı. 1955 yılı İstanbul doğumlu olan Özkök’ün, "Adem, Ziya, Barbaros, Özcan, Musa" kod adları bulunuyor ama daha çok Musa kod adını kullanıyor. Dev-Sol’un ilk silahlı birlik üyesi ve cinayet, soygun gibi çok sayıdaki suçtan aranıyor. Bekaa Vadisi’nde bulunduğu sırada örgütün Ortadoğu sorumluğunu yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle