Gündem Haberleri

  Kıbrıs Rum kesiminde zafer ana muhalefetin

  Hürriyet Planet
  23.05.2011 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum kesimi meclisinin 56 üyesinin belirlenmesi amacıyla dün yapılan genel seçiminde birinci olan, sağ kanattaki ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), 20 milletvekili çıkardı.

  Eski Rum lideri Glafkos Klerides'in onursal başkanı olduğu, Nikos Anastasiadis'in liderliğindeki DİSİ, oylarını 2006 seçimine göre yaklaşık yüzde 4 artırarak yüzde 34.27 oy oranıyla birinci oldu.

  Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın partisi, Andros Kiprianu'nun genel sekreteri olduğu komünist AKEL partisi ise seçimlerden yüzde 32.67 oy oranıyla ikinci parti olarak çıktı ve 19 sandalye kazandı.

  AKEL'in koalisyon ortağı DİKO ise oyların 15.77'sinin alarak, 9 milletvekili çıkardı. Eski Rum liderlerden Tasos Papadopulos'un oğlu Nikolas Papadopulos, DİKO'dan güney Lefkoşa'da milletvekili seçildi.

  Başkanlık sistemin geçerli olduğu Kıbrıs Rum kesiminde, seçimlerin ardından partiler arası ilk işbirliği meclis başkanlığı için yapılacak. Meclis başkanlığı seçiminde bir adayın kazanabilmesi için en az 29 oy alması gerekiyor.

  Seçimlerde en çok merak edilenlerden biri de seçimlere parti olarak giren ırkçı ELAM örgütünün alacağı sonuçtu. ELAM, 4 binin üzerinde oy aldı,  milletvekili çıkaramadı.

  531 bin 463 kayıtlı seçmenin bulunduğu Rum tarafında, seçime katılım yüzde 78.69 oldu.

  HRİSTOFYAS: SEÇİMLERİN GALİBİ BOYKOTÇULAR

  Hristofyas, Kıbrıs Rum kesiminde dün yapılan milletvekilliği genel seçimlerinin galibinin boykotçular olduğunu söyledi.

  Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas, yazılı açıklamasında, yüzde 21 olan boykotçuların oranının ülke koşullarına göre çok yüksek olduğunu belirterek, bu durumun herkesi düşündürmesi gerektiğini ifade etti.

  Hristofyas, bu kadar yüksek oranda bir boykotun siyasi sistem için sağlıklı bir durum olmadığını ifade etti.

  Meclise girmeyi başaran tüm partileri ve seçilen milletvekillerini kutlayan Hristofyas, hükümetin Meclis ile diyaloğunun gelişmesi ve sıkı işbirliğinin devam etmesi için çalışacağını belirtti.

  Hristofyas, “siyasi partiler arasındaki fikir ayrılıklarından bağımsız olarak ülke içinde birlik sağlanması için çaba göstereceğini” söyledi.

  Kıbrıs sorununun “Türk tarafının yavaşlatıcı tutumu yüzünden” çözümsüz kalmaya devam ettiğini de savunan Hristofyas, ilkelere bağlı çözüm için çabalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

  Bu arada, Hristofyas, 5 gün sürecek ziyaret için bu akşam, beraberinde  bir heyetle Avustralya'ya gidecek.

  EROĞLU’NDAN SEÇİM YORUMU

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum kesiminde dün yapılan milletvekilliği seçimiyle ilgili olarak, “Bizi ilgilendiren tarafı seçim sonrası kurulacak olan hükümetin tavrının ne olacağıdır. Bunu bekleyip göreceğiz” dedi

  Bir kabulü sırasında, Rum tarafında dün yapılan seçim sonuçlarını değerlendiren Eroğlu, seçimden birinci parti çıkan Demokratik Seferberlik Partisi’ni (DİSİ) kutladı.

  Seçim sonuçlarına göre AKEL partisinin Demokratik Parti'ye (DİKO)  “ihtiyacı bulunduğunu” ifade eden Eroğlu, olası bir koalisyon hükümetinde DİKO’nun “güç bendedir” diyerek, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı müzakerelerde daha katı bir tutum içine girmeye zorlayabilir mi diye düşündüklerini kaydetti.

  DİKO'nun şartlarının durumu belirleyeceğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

  “Demokratik bir seçim oldu. DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiades'i kutluyorum. AKEL güç kaybetmediğini söylüyor. Ama önemli olan hükümet oluşumu vE hükümete girecek olan DİKO'nun ne gibi şartlar öne süreceğidir. Kendilerine 'kolay gelsin' diyorum. Ama kalıcı ve yaşayabilir bir anlaşma için devam eden müzakere sürecinde 'Hep ben alacağım, ben isterim' gibi tutum içerisine girilirse sonuç almamız mümkün değildir.”

  Bu gelişmeleri bekleyip göreceklerini kaydeden Eroğlu, “Bizi ilgilendiren tarafı seçim sonrası kurulacak olan hükümetin tavrının ne olacağıdır. Bunu bekleyip göreceğiz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı