Gündem Haberleri

  Kıbrıs’ın süper bilgisayarı

  Hürriyet Haber
  27.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  IBM’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Yakın Doğu Üniversitesi’ne kuracağı süper bilgisayara ev sahipliği yapacak olan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İnovasyon Merkezi binasının temeli, 12 Temmuz tarihinde Kıbrıs YDÜ kampüsünde düzenlenen bir törenle atıldı.

  YDÜ İnovasyon Merkezinin Temel atma töreni KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Başbakanı Ferdi S. Soyer, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Asan ve Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel ve IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek’in katılımıyla gerçekleştirildi.

  Kurulacak olan bilgisayar sadece KKTC’de değil, Akdeniz havzasında bulunan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyadan araştırmacıların kullanımına açık olacak. Bittiğinde şu anki dünya süper bilgisayarları listesi göz önüne alınarak 76. sıraya oturması beklenen süper bilgisayara ev sahipliği yapacak olan inovasyon merkezi 2008 yılında tamamlanacak. Ancak süper bilgisayarın koyulacağı ilk bölümün 2007 Kasım ayına kadar bitirilmesi ve bilgisayarın bir an önce aktif olarak faaliyete geçirilmesi öngörülüyor.

  IBM’in kuracağı süper bilgisayar, 4’er çekirdekli Intel işlemcilerden oluşacak ve toplam 1280 çekirdeğe sahip olacak. Saniyede 12 trilyon (12 Teraflop) işlem yapabilme kapasitesine sahip olan 20 ton ağırlığındaki süper bilgisayar, toplam 200 metrekarelik bir alana yerleştirilecek. YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi’nde faaliyet gösterecek süper bilgisayarın Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’da tek, ülkeler bazında 13’üncü, dünya üniversiteleri arasında ise 8’inci en hızlı bilgisayar olması planlanıyor. Süper bilgisayar sayesinde mühendislik, sağlık, çevre, yaşam bilimleri ve sosyal bilimler başta olmak üzere, geniş bir yelpazede çalışmalar yürütülecek.

  Bu alanda IBM’le yaptıkları işbirliği hakkında konuşan bilgi veren Yakın Doğu Üniversitesi Genel Koordinatörü İrfan Suat Günsel, "Bilgisayarların KKTC’de kurulacak olması, ülkemizi Akdeniz çanağında bir araştırma üssü haline getirecektir" dedi. IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek ise, kurulacak İnovasyon Merkezi’nin, birçok yenilikçi çalışmaya önderlik ederek, bölgeyi önemli bir bilim merkezi haline geleceğinden emin olduğunu dile getirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı