Gündem Haberleri

  Kıbrıs için TBMM'de 10. kapalı oturum

  Hürriyet Haber
  23.11.2001 - 17:45 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu`nda, Kıbrıs konusunda yapılan kapalı oturum sona erdi.

  Başkanvekili Yüksel Yalova başkanlığında Saat 13.00`te toplanan Genel Kurul`da yapılan kapalı oturum, yaklaşık 4 saat sürdü.


  Katılımın yüksek olduğu Genel Kurul`dan görüşmeler tamamlanmadan ayrılan bazı milletvekilleri, kapalı oturumun amacına ulaşmadığını ve hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ettiler.   


  ANAP İstanbul Milletvekili Nesrin Nas, oturumdan çıkarken gazetecilerin sorusu üzerine, "Yeni bir şey öğrenmedim. Ama sorunun tüm partiler tarafından ifade edilmesi, yararlı oldu" dedi.


  DYP İstanbul Milletvekili Hayri Kozakçıoğlu, kapalı oturumu, "Tatsız-tuzsuz" olarak tanımlarken, AK Parti Grup Başkanı Bülent Arınç, "Tam bir rezalet" şeklinde değerlendirdi.

  Kapalı oturumun gerekçesi okunduktan sonra önerge sahipleri adına İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik`e söz verildi. İrtemçelik`in ardından Dışişleri Bakanı İsmail Cem Genel Kurul`a bilgi verdi.


  Cem`in konuşmasından sonra gruplar adına konuşmalar yapıldı. DSP adına İzmir Milletvekili Atilla Mutman, DYP adına İstanbul Milletvekili Aydın Menderes, ANAP adına Van Milletvekili Kamran İnan, AK Parti adına İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, SP adına Sivas Milletvekili Temel Karamollaoğlu, MHP adına da  Aksaray Milletvekili Kürşat Eser konuştu.
            
  Görüşmeleri Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve SP Genel Başkanı Recai Kutan da izledi.
     
  TUTANAKLAR 10 YIL SONRA
     
  TBMM İçtüzüğü hükümlerine göre salona milletvekilleri ve bakanların dışında kimse alınmadı.
  Kapalı oturum sırasındaki görüşmeler hakkında, kapalı oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir açıklama yapılamayacak. Bunlar, devlet sırrı olarak saklanacak.


  Kapalı oturum tutanak ve özetleri oturum tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabilecek. Bunların daha önce veya sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu`nun teklifi üzerine karar verebilecek.


  İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik ve 125 milletvekili, TBMM Başkanlığı`na sundukları genel görüşme önergesinde, Kıbrıs konusunda, özellikle AB ile ilişkiler bağlamında, çok yönlü sonuçlar doğurabilecek stratejik kararların alınmasını gerektirebilecek kritik bir aşamaya gelindiğini vurgulayarak, bu konuda kapalı oturumda genel görüşme açılmasını istemişlerdi. 

  10. KAPALI OTURUM

  Meclis arşivlerinde yer alan bilgiye göre, TBMM Genel Kurulu`nda, Kıbrıs konusunda şimdiye kadar 9 kapalı oturum yapıldı. Bunlardan, Kıbrıs Barış Harekatı`nın hemen ardından 18 Temmuz 1974 tarihinde yapılan son kapalı oturuma ilişkin gizli tutanaklar açıklandı.

  Bu tarihteki kapalı oturum, Kıbrıs`taki gelişmelere ilişkin olarak``Dış siyasi olayların meydana getirdiği şartlar nedeniyle`` gerçekleştirildi.

  Kıbrıs konusunda yapılan kapalı oturumların tamamı Ada`da Türkler`e yönelik olayların artmasından sonra yaşanan gelişmelerle aynı tarihe rastlıyor.

  Genel Kurul`da, 1949`dan bu yana Kıbrıs konusundaki kapalı oturumların ilki 16 Haziran 1958 tarihinde gerçekleşti. Kıbrıs konusunu 1964 yılında 4 ayrı kapalı oturumda ele alan Genel Kurul, 1965`te iki, 1967`de ise bir oturumda Ada`daki gelişmeleri değerlendirdi. Kıbrıs Barış Harekatı`nın ardından ise bir kapalı oturum yapıldı.

  Bu arada, 19 Şubat 1959 tarihinde Dışişleri Komisyonu`nda Kıbrıs`a ilişkin bir kapalı oturum gerçekleştirildi.   

  KAPALI OTURUMLAR

  Yasama organında 1949 yılından bu yana değişik konulara ilişkin toplam 42 kapalı oturum yaptı. Bu kapalı oturumlardan 3`ünün tutanakları açıklanırken, 39`una ilişkin ``kapalılık`` durumu sürüyor.

  Bu kapalı oturumlardan 24`ü TBMM Genel Kurulu`nda, 6`sı Cumhuriyet Senatosu`nda yapıldı.

  Kapalı oturumlardan 7`si Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu`nun birleşik toplantısında, ikisi 1982 yılındaki Danışma Meclisi`nde, üçü ise 12 Eylül sonrasında oluşturulan Milli Güvenlik Konseyi`nde gerçekleştirildi.

  Öte yandan, TBMM`deki kapalı oturum tutanakları arasında, 1959`da Dışişleri Komisyonu`ndaki Kıbrıs`a ilişkin kapalı oturumun yanı sıra 1958`de Dışişleri Bakanlığı bütçesinin komisyondaki görüşmelerine ilişkin kapalı oturum tutanakları da yer alıyor. Bu tutanakların da kapalılık durumu devam ediyor.

  TBMM`nin 21. yasama döneminde bugünküyle birlikte yapılan kapalı oturum sayısı 2`ye çıkacak. Genel Kurul, 2 Haziran 2000 tarihinde Rusya Federasyonu ile yapılan Mavi Akım Projesi konusunda bir kapalı oturum gerçekleştirmişti.     

  AÇIKLANAN TUTANAKLAR

  Tutanakları açıklanan kapalı oturumlardan biri 1951 yılında iki ayrı oturum halinde gerçekleştirildi. Türk Ceza Kanunu`nun bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin TBMM`deki bu oturumlarda, Hükümet ``Komünist teşkilatına dair`` bilgi verdi.

  Kıbrıs`a ilişkin 1974`te Meclis ve Senato`nun birleşik toplantısında yapılan kapalı oturumun tutanakları ise 1994 yılında açıldı. Bu oturumlarda dış siyasi olaylar ve Kıbrıs konusu görüşüldü, ayrıca 14 ilde sıkıyönetim ilan edilmesi ele alındı. 

  Tutanakları açıklanan üçüncü kapalı oturum ise Milli Güvenlik Konseyi`nde, 19 Eylül 1980 tarihinde Sıkıyönetim Kanunu`na ilişkin görüşmeleri içeriyor. Bu oturumun tutanakları ise 15 Ekim 1980 tarihinde açıklandı.

  10 YILLIK YASAK

  TBMM İçtüzüğü hükümlerine göre, kapalı oturumlarda Genel Kurul Salonu`na salona milletvekilleri ve bakanların dışında kimse alınmıyor.

  Kapalı oturum sırasındaki görüşmeler hakkında, kapalı oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir açıklama yapılamıyor. Bunlar, ``devlet sırrı`` olarak saklanıyor.

  Kapalı oturum tutanak ve özetleri oturum tarihinde itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor. Bunların daha önce veya sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu`nun teklifi üzerine karar verebiliyor.

  Kapalı oturumlara ilişkin tutanaklarının birleştirilmesinden sonra, kapalı bir oturumla tutanak özeti okunuyor. Tutanak, özetle birlikte bir zarfa konarak hazır bulunan katip üyeler tarafından hemen mumla mühürlenerek, Meclis arşivine veriliyor. 


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı