Gündem Haberleri

  KESK'ten tepki:Darbe günlerindeki gibi

  ANKA
  03.05.2008 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy’un sabaha karşı otelinden zorla alınmasına KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul sert tepki gösterdi. Tombul, Gürsoy’un sudan bir sebeple otelinden zorla alınmasını, AKP’nin demokratik kamuoyuna gözdağı verme çabası olarak nitelendirirken sivil toplum örgütlerine birlik olma çağrısında bulundu.

  TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy’un Basın Kanunu’na muhalefet nedeniyle sabaha karşı kaldığı otelden alınmasına bir tepki de KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul’dan geldi. Tombul, yaptığı yazılı açıklamada, sabaha karşı 05.00 sıralarında aydın bir kişi olarak bilinen Gürsoy’un otelinden apar topar alındığını belirterek, “Gürsoy’un ‘2004 yılına ait Basın Kanunu’na muhalefetten aranıyor olmak’ gibi sudan bir gerekçeyle daha gün ağarmadan apar topar gözaltına alınması, benzerine darbe günlerinde rastlanır bir uygulamadır” dedi. Sürekli göz önünde bulunan Gürsoy’un 4 yıldır izine rastlanmadığı için sabaha karşı zorla alındığının söylendiğini kaydeden Tombul, durumun trajikomik olduğunu söyledi. Gürsoy’un 4 yıllık süre zarfında Cumhurbaşkanı ve bakanlar dahil birçok devlet adamıyla görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Tombul, “Açıktır ki, Gürsoy’nun sudan bir gerekçeyle sabaha karşı gözaltına alınması toplumsal muhalefete ve demokratik kamuoyuna göz dağı verme girişimidir. 1 Mayıs’ta açığa çıkan baskıcı ve antidemokratik zihniyetin sürdüğünün apaçık göstergesidir” dedi.

  Sindirme çalışmalarına karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Tombul, tüm demokratik toplum örgütlerini Gencay Gürsoy’un bırakılması için birlik olma ve ortak tepki vermeye çağırdı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı