GeriGündem 'Keşke param olsa da ortak olsam'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Keşke param olsa da ortak olsam'

ERZURUM’da İngiliz United Electronic Nanoteknoloji A.Ş. tarafından kurulması planlanan, ancak bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle askıya alınan ‘Çip fabrikası’yla ilgili dedikodular, AKP’li Milletvekili Muzaffer Gülyurt’u kızdırdı.

Şirketin Türkiye’deki ortaklarından olduğu iddia edilen AKP Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt, fabrikanın arazi tahsisinde çıkan pürüzler nedeniyle kurulamadığını belirterek, “Ben Allah rızası için uğraşıyorum. Kendi işimi yapsam vekillikten aldığımın 10 katı para kazanırdım. O şirketi tanımıyorum. Sadece yatırımcılara yardımcı olmak için onlarla ilgilendim. Ama keşke param olsa da firmaya ortak olsam. Binlerce insana istihdam sağlardım” dedi.

Dünya’da sadece 15 ülkede bulunan nanoteknoloji üretiminin gerçekleştirildiği çip fabrikası için United Electronic Nanoteknoloji A.Ş., 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın çıkarılmasından sonra 2006 yılında Erzurum’da yatırım yapma kararı aldı. Firmanın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yaptığı başvurunun kabul edilmesinden sonra Valilik, daha önce ‘Gecem Aydınlatma’, ‘Same Traktörleri’ ve ‘Dizayn Grup’un istediği ancak alamadığı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait olan 100 dönümlük arsayı yer olarak gösterdi. Süresiz kullanım hakkı sağlanarak yapılan tahsisin ardından şirket, 2006 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından arsa üzerindeki değeri önce 3.9 milyon YTL, bu yıl ise 3.3 milyon YTL olarak belirlenen eski binaları yıktı.

BÜROKRATİK SORUNLAR GECİKTİRDİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından kentte ‘Çip fabrikası kuracak yatırımcılar kaçtı’ diye dedikodular yayılırken, Erzurum’a gelen AKP Milletvekili Muzaffer Gülyurt, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) bir basın toplantısı düzenledi. Kentte yayın yapan yerel gazetelerdeki iddiaların doğru olmadığını anlatan Gülyurt, “Burası bir hukuk devleti, herşey kanuna, mevzuata uygun olarak yapılır. Sonuçta yabancı bir firma onların da kendilerine göre prensipleri var. Sadece bürokrasinin uzaması nedeniyle bu sorunlar ortaya çıktı. Maliye İle Sanayi ve Ticaret Bakanımızla da görüşerek sorunlarını gidermeye çalışıyorum. Zirai Donatım Kurumu’na ait eski yerde çip fabrikası kurulacak ve hizmete girecek” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Dişçilik Fakültesi eski dekanı olan milletvekili Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, bir gazetecinin “Siz de bu fabrikaya ortak mısınız?” sorusuna sinirlenerek, “Benim bu firmayla tek kuruşluk bir ortaklığım söz konusu değil. Konuşuyorlar işte. Ben Allah rızası için uğraşıyorum. Sonuçta yatırımcı bir firmaya yardımcı olalım dedik. Yardım edince ‘ortak’, yardımcı olmayınca da ‘vekiller Ankara’da ne yapıyor?’ diyorlar. Ben siyayeti menfaat için, popülizm için yapmıyorum. Kendi işimi yapsam vekillikten aldığımın 10 katı para kazanırdım” yanıtını verdi.

‘KIŞ OYUNLARI HAZIRLIĞINDA SIKINTI YOK’

Milletvekili Gülyurt ayrıca 2011 Kış Oyunları ile ilgili hiç bir çalışma yapılmadığı konusunda şehirde bir takım tartışmaların yaşandığını anımsattı. Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüştüğünü ve dedikodulardan bahsettiğini anlatan Gülyurt, “Bakan Bey, yatırımlar veya ödenek konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını söyleyerek çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Ben de kendisini Erzurum’a davet edip, bu konular hakkında kamuoyunu bilgilendirmesini istedim. Erzurum’u programına aldığını söyleyen Bakan, yakın tarihte kente gelip hem incelemelerde hem de açıklamalarda bulunacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle