Gündem Haberleri

  Kesin kuş gribi

  Hürriyet Haber
  17.01.2006 - 01:05 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi, Fatma Özcan için gerçekleştirilen laboratuvar incelemelerinde, kuş gribi test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı.

  Son durum itibarıyla pozitif vaka sayısının 20 olduğunu belirten koordinasyon merkezi, 20 hastadan beşinin iyileştiğini, 11’inin tedavilerinin sürdüğünü bildirdi. Ablasını kaybeden 5 yaşındaki Muhammet Özcan’ın durumu dün akşam yeniden ağırlaştı. Prof.Dr. Ahmet Faik Öner, Özcan’ın ateşinin yükselip alçaldığını belirterek, "Durumu ciddiyetini koruyor. Akciğerinde virüste ilerleme kaydediliyor" dedi.

  Siirt’in Baykan İlçesi’nden 6 Ocak’ta Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirilen ve tahlilleri pozitif çıkan 4 yaşındaki Serpil Baysal ise iyileşti. Baysal, dün taburcu edildi.

  Kanatlı itlaf 1 milyona dayandı

  KUŞ Gribi hastalığı nedeniyle itlaf edilen kanatlı sayısı dün itibariyle 932 bine ulaştığı açıklandı. Kuş Gribi Ulusal Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, kuş gribi görülen il sayısının 13, virüs şüphesi bulunan il sayısının ise 23 olduğu belirtildi. Kuş gribi pozitif vakalarının görüldüğü iller, Iğdır, Erzurum, Şanlıurfa, Erzincan, Ağrı, Bitlis, Yozgat, Ankara, Bursa, İstanbul, Van, Aydın ve Kars olarak bildirildi. /images/100/0x0/55eb3fc7f018fbb8f8b4f0df

  Tavuklarına ağladı

  KARS’ın Arpaçay İlçesi’nde yaşayan Nuriye Türkseven, itlaf edilmek üzere ekipler tarafından toplanan 26 tavuk ve 4 ördeği için gözyaşı döktü. Medet Alibey Caddesi’ndeki evinin bahçesinde tavuk ve ördek besleyen Malakan asıllı 3 çocuk annesi Türkseven, itlaf ekiplerinin topladığı 26 tavuk ve 4 ördeği için gözyaşı döktü. İtlaf ekiplerine tepki gösteren Türkseven, "Hayvanlarım hastalıklı değil. Ne olur rızkımızı elimizden almayın, çalışan kimsemiz yok. Bütün geçim kaynağımız onlardı. Hayvanlarımızı itlaf edilmek üzere diri diri torbaya koyuyorsunuz. Sizde hiç mi merhamet yok" dedi.

  Yeniden hastanede

  Sivas’ta kuş gribi virüsü taşıyan ve cuma akşamı taburcu edilen 37 yaşındaki Gülten Yeşilırmak, ağrıları artınca, dün sabaha karşı yeniden hastaneye yatırıldı. Yeşilırmak, durumunun kötü olduğunu belirterek, "Ağrılarım iyice arttı. Beni daha iyi hastanelere sevk etsinler. Kurtulmak istiyorum. Doktorlar net bir açıklama yapmıyor. Beni neden iyileşmeden taburcu ettiler?" dedi. Yeşilırmak’ın doktoru Yrd. Doç. Dr. Nazif Elaldı ise "Bu tip hastalarda, bazı şikayetler hemen geçmeyebilir. Bu durum normaldir. Yeşilırmak, kuş gribinden kurtulmuştur" diye konuştu.

  Çok özel önlemler

  Kuş gribi ile mücadele kapsamında daha önce tel örgüyle çevrilen Ankara’nın sembol parklarından Kuğulu Park, Çankaya Belediyesi ekipleri tarafından ilaçlandı. Adını ev sahipliği yaptığı üç kuğudan alan park tatil dönemi olmasına rağmen, kuş gribi korkusu nedeniyle gözle görülür bir ziyaretçi kaybına uğramıştı. İlaçlama sırasında, kuşlara fazla yaklaşan vatandaşlar ile ekipler arasında kısa süreli tartışmalar da yaşandı. Antalya’da ise Büyükşehir Belediyesi hayvanat bahçesinde kuş gribine karşı önlemler artırıldı. Yürüyüş yolları ile kafes girişleri dezenfekte edildi. Kuş kafesleri ince tellerle kaplandı. Açıkta bulunan tüm kuşlar da kafeslere alındı. Kafes sayısının yetersizliği üzerine bir şahin sincap kafesine konuldu.

  Personeliyle ’tavuk’ yedi

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’deki ölümlü ’kuş gribi’ vakaları yüzünden olumsuz etkilenen tavukçuluk sektörüne "uygulamalı" olarak destek verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yemekhanesini ziyaret ederek burada personel ile birlikte tabldot alan Kadir Topbaş, tavuk sote, salata, pilav ve çorbadan oluşan mönüyü afiyetle yedi. Topbaş, "Çiftliklerde yetiştirilen tavuklarda hiçbir problem olmadığını biliyorum. Büyükşehir Belediyemizin yemekhanesinde de tavuk zaman zaman çıkıyor. Bugün de mönüde tavuk var. Biz de tabldot da arkadaşlarımızla birlikte yemeğimizi yiyoruz. Güvenle yiyorum, çünkü bu çiftlik ürünü olan bir tavuk eti. Yediğimiz bu et dışarıdan, pazardan alınıp kesilen hayvanların eti değil ve yenilmesinde hiçbir sağlık problemi yok" dedi.

  Yarış atı hariç sevk yasağı

  TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribi hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye genelinde tüm kanatlı ve tek tırnaklı hayvanların (yarış atları hariç) sevklerini ikinci bir emre kadar yasakladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili talimatı 81 ilin valiliklerine gönderildi. Buna göre, il/ilçe müdürlüklerine kayıtlı ve biyogüvenlik önlemleri yeterli tesislerin, damızlık işletmelerinden kuluçkahanelere, kuluçkahanelerden ticari etlik ve yumurtacı tavuk kümeslerine (sözleşmeli kümesler dahil), etlik tavuk kümeslerinden ruhsatlı kanatlı kombina ve kesimhanelere, veteriner hekim tarafından gerekli muayene, kontrol ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmak şartıyla sevklerine müsaade edilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı