Gündem Haberleri

  Kesik kulağın sırrı çözüldü

  Hürriyet Haber
  27.12.2009 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Sanat tarihinde gelmiş geçmiş en büyük isimlerden biri olan Van Gogh'un kulağının ardındaki sır aralandı.ndaki sır aralandı.

  Martin Bailey adlı bir stajyer Van Gogh hakkında yazdığı bir kitap için yaptığı araştırmalar sırasında rastladığı  bir mektupla bu büyük sırrı çözdü. Bailey, Gogh'un kulağını kestikten hemen sonra yaptığı tablolarından birinde bir mektuba rastladı.

  Bailey'nin bir sanat gazetesine verdiği röportajdaki iddialara göre bu mektup Van Gogh'un erkek kardeşi tarafından Aralık 1888'de yazılmıştı. İddiaya göre mektupta Vincent, erkek kardeşinin öğrendiği zaman kardeşinin ondan finansal ve duygusal desteğini çekeceğinden korkmuş ve bunalıma girmişti.

  Yıllar boyunca kimse Van Gogh'a 1888 Noelinden önce ne olduğunu çözememişti. Bazıları, onun akli dengesinden şüphe etti.

  Hamburg Üniversitesi Akademisi, kısa bir süre önce  Van Gogh'un o dönem Fransa'nın güneyindeki Arles'da bir hayat kadınıyla beraber yaşarken aralarından geçen bir kavga sonrasında kulağını kestiğini iddia etmişti. Bu iddia daha sonra, Amsterdam'daki Van Gogh müzesi ve Bailey tarafından yalanlanmıştı.

  Van Gogh kulağını kestikten tam 19 ay sonra kendisini göğsünden kurşunlayarak yaralanmış ve tedaviyi reddetmiş, olaydan 2 gün sonra da hayata gözlerini yummuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı