Gündem Haberleri

  ‘Kesik kol’da ikinci zafer

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SSK, yanlış iğne sonucu kolu kesilen Ferhat Koç'a 15 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin görevli mahkemeyi Asliye Hukuk Mahkemesi olarak göstermesi üzerine yeniden görülen ‘Kesik kol’ davasında İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi SSK'yı faiziyle birlikte yaklaşık 15 milyar lira tazminat ödemeye mahkûm etti. Davanın dünkü duruşmasında, SSK Okmeydanı Hastanesi'nde yapılan yanlış iğne sonucu sol kolu kesilen Ferhat Koç, avukatı Cengiz Hortoğlu ve davalı SSK avukatı Ayşe Tığlı hazır bulundu. Duruşma çıkışı Koç'a sarılan Avukat Hortoğlu, ‘‘5 yıldır yılmadan sürdürdüğümüz hukuk mücadelemizde İş Mahkemesi'nden sonra Yargıtay' ın görevli olarak seçtiği Asliye Hukuk Mahkemesi de SSK'yı suçlu buldu. Mutluyuz’’ dedi.

  5 yıllık mücadele

  Ferhat Koç, apandisit ameliyatı için yatırıldığı SSK Okmeydanı Hastanesi'nde hemşire Zübeyde Dönmez'in yanlış damara yaptığı iğne sonucu kangren oldu ve 26 Ekim 1993'te sol kolu kesildi.

  Hemşire Dönmez aleyhinde, Şişli 6. Asliye Ceza Mahke-mesi'nde 'Tedbirsizlik, dikkatsizlik ve meslekte acemilik sonucu organ kaybına yol açmak' suçundan dava açıldı.

  Ferhat Koç, 7.11.1993'te İstanbul 1. İş Mahkemesi'ne başvurarak SSK aleyhinde 1 milyarlık tazminat davası açtı.

  17 Temmuz 1997’de mahkeme, 6 milyar 404 milyonu maddi, 500 milyonu manevi olmak üzere SSK aleyhinde 6 milyar 904 milyon lira tazminata hükmetti.

  SSK'nın temyiz başvurusu üzerine Yargıtay, görevli mahkemenin Asliye Hukuk olduğu gerekçesiyle kararı bozdu.

  Hemşire Dönmez, Şişli 6. Asliye Ceza Mahkemesi ‘nde önce 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, sonra bu ceza 1 milyon 60 bin liralık para cezasına çevrilerek ertelendi.

  Koç, davayı yeniden açtı ve 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı SSK'yı yaklaşık 15 milyar lira tazminata çarptırdı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı