Gündem Haberleri

  Keşif uçuşunun nedeni Şah Fırat Operasyonu mu?

  Hürriyet Haber
  25.02.2015 - 13:21 | Son Güncelleme:

  CHP 4 pilotun şehit olduğu kazayı ve keşif uçuşunu Meclis gündemine taşıdı. "Keşif uçuşunun nedeni Şah Fırat Operasyonu mu" diye sordu.

  "Keşif uçuşu ile Şah Fırat Operasyonu" arasında bir ilişki olduğu yönündeki iddiaların aydınlatılmasını isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "ABD'nin 1996 yılında envanter dışına çıkardığı uçaklar neden hala kullanılıyor" diye sordu.

  Malatya Milletvekili Ağbaba, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Ağbaba önergesinde "24.02.2015 tarihinde saat 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’te radar irtibatı kesilmiş, saat 20.45’te iki uçağın da enkazına ulaşılmıştır. Enkaza ulaşılması sonrasında ise dört pilotumuzun şehit olduğu öğrenilmiştir" diyerek şu sorulara yanıt aradı:

  1- Eğitim uçuşu yaptıkları ifade edilen iki uçak ile radar irtibatının kesilme sebebi nedir?

  2- Söz konusu eğitim uçuşunun kapsamı ve amacı belli midir?
  3- Uçakların eğitim uçuşu dışında herhangi başka bir görevi olduğu yönündeki iddialar doğru mudur? Bu uçaklar 'Şah Fırat Operasyonu' ardından Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehlike sebebiyle mi keşif uçuşuna çıkarılmıştır?
  4- İki adet RF-4E keşif uçağının en son bakımları ne zaman yapılmıştır?
  5- RF-4E keşif uçaklarından, TSK envanterinde kaç adet vardır? Kaçı fiilen görevdedir?
  6- Amerika Birleşik Devleti Ordusu’nun 1996 yılında envanterinden çıkarmış olduğu bu uçakların halen kullanılmasının sebebi nedir?
  7- Olayla ilgili bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı