GeriGündem "Keşif değil eylem istiyoruz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Keşif değil eylem istiyoruz"

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Ankara'da dün temaslarda bulunan Irak heyetinin sunduğu önerilere yanıt verilmediği yönündeki açıklamaları yalanlayarak, heyete "önerileriniz yetersiz" yanıtının verildiğini bildirdi.

Irak heyetinin sınıra yeni karakollar inşa edelim, Türkiye-ABD-Irak arasındaki üçlü koordinatörlük mekanizmasını yeniden kuralım, terör örgütü PKK'nın kamplarına ve barındıkları yerlere çok uluslu gücün yardımıyla keşif yapalım gibi önerilerine, Ankara'nın "Öneriler bizim için yeterli değil" yanıtını verdiği öğrenildi.

Kaynaklar, dün Hilton otelinde yapılan görüşmeye tüm Irak heyetinin ve ABD'li askeri yetkililerin katıldığını, ancak ABD'li yetkililerin danışman sıfatıyla görüşmede hazır bulunduğunu ve söz almadığını bildirdi.

Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili ve Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim'in yürüttüğü görüşmelerde, Irak heyetinin getirdiği önerilerin dinlendiği belirtilerek, Türkiye'nin görüşmeye müzakere ve pazarlık etmek için katılmadığı vurgulandı.
Irak heyetinin, terör örgütü PKK'nın kendileri için de sorun olduğunu söylediğini belirten kaynaklar, heyetin sunduğu Türkiye-ABD-Irak arasındaki üçlü koordinatörlük mekanizmasının yeniden kuralım önerisine, bu mekanizmanın daha önce denendiği ve başarılı olmadığı, bunun sadece zaman kaybına neden olacağı yanıtının verildiğini kaydetti.

Heyetin, terör örgütü PKK kamplarına keşif yapalım önerisine karşınsa Türkiye'nin keşif yapmaya gerek olmadığı, "Eylem yapmanızı bekliyoruz" yanıtını verdiği öğrenildi.

Kaynaklar, Irak heyetine sunulan önerilerin "zamana yayan" fikirler olduğunun, eyleme yönelik fikirler olmadığının iletildiğini de belirtti.
Irak heyeti, temaslarını tamamlayarak bugün öğleye doğru Ankara'dan ayrıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle