Gündem Haberleri

  Kerbela şehitleri Iğdır'da anıldı

  IĞDIR (A.A)
  09.02.2006 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Hz. Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla Iğdır'da anma töreni düzenlendi. Caferiler, “kan akıtmak” geleneği yerine Kızılay'a kan bağışında bulundular.

  Hz. Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla Iğdır'da anma töreni düzenlendi. Caferiler, “kan akıtmak” geleneği yerine Kızılay'a kan bağışında bulundular. Belediye Meydanı'nda toplanan Iğdırlı Caferiler, ağıtlar yakarak, gruplar halinde şehir mezarlığına kadar yürüdüler. Mezarlıkta Kuran-ı Kerim okundu.

  Emniyet Müdürlüğü'nün güvenlik önlemi aldığı törenler sırasında, Belediye Meydanı'ndan asri mezarlığa kadar yapılan yürüyüşte, Atatürk, Kars ve Doğubayazıt Caddeleri trafiğe kapatıldı.
  Törenlere katılan bazı Caferiler, her yıl yaptıkları “alınlarını çizerek kan akıtmak” geleneği yerine bu yıl Kızılay'a kan bağışında bulundular.

  Tören sırasında bir grup vatandaş, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlandığı Danimarka aleyhine sloganlar attı, Danimarka bayrağını yaktı. Söz konusu grup, Iğdırlı Caferilerin lideri Hüseyin Yeşil ve beraberindekilerin girişimiyle protestolarına son verdi.

  Hüseyin Yeşil, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin'i anmak için binlerce insanın bir araya geldiğini belirterek, “İslamiyet için şehit olan Hz. Hüseyin'in kahramanlığını gelecek kuşaklara anlatmaya çalışıyoruz. Binlerce insan İmam Hüseyin'e sevgisini anma törenlerine katılarak göstermektedir” diye konuştu.
  Bu arada, Iğdır'a 25 kilometre uzaklıktaki Hakmehmet Köyü'nde ise bazı vatandaşların ellerindeki zincirleri sırtlarına vurarak, Hz. Hüseyin'i andıkları gözlendi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı