Gündem Haberleri

  Kerbela muamelesini onayladınız

  ANKARA
  21.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’li Onur Öymen’e Dersim ayaklanmasının lideri Seyit Rıza’nın asılmadan önceki sözleriyle yanıt verdi.

  ‘Evladı Kerbelayız. Ayıptır, zulümdür, günahtır diyenlere yapılan Kerbela muamelesini onaylar şekilde Meclis kürsüsüne taşımak, millet sevgisiyle nasıl bağdaşır’ diye soran Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  Statüko çok şehit demek
  * Statükonun devam etmesi demek daha fazla şehit, ölüm ve daha fazla yüreği parçalanmış anne demektir. ‘Statüko devam etsin’ demek ölümlere, çatışmalara, hukuksuzluğa ortak olmak demektir. ‘Anneler tabii ki ağlayacak’ demek merhametsizliktir. Masum yavruların mağaralarda boğazlanmasını onaylamak ve hatta yüceltmek sevgiden nasibini alamamaktır.
  Kerbela ile büyüdük
  * Alevi olsun, Sünni olsun hepimiz Kerbela faciasını dinleyerek, peygamberin torunlarının nasıl susuzluğa mahkum edildiklerini, katledildiklerini okuyarak büyüdük. İki üç yaşımızdan itibaren bizlere Hz. Ali cenklerinin yanında Kerbela’yı anlattılar. Bizim toplum olarak insan sevgimiz bu ibret dolu vakanın anlatılmasıyla şekillendi. Cinayetin, zulmetmenin ne feci olduğunu, bir insan öldürmenin, bir alemi öldürmek olduğunu bu şekilde öğrendik.
  Seyit Rıza’nın son sözleri
  * “Evladı Kerbelayız. Ayıptır, zulümdür, günahtır” diyenlere yapılan Kerbela muamelesini Meclis kürsüsüne taşımak, millet ve insan sevgisiyle nasıl bağdaşır? Sıkıştıkları yerde Atatürk’ün arkasına saklanıyorlar. Köhne zihniyetlerini Atatürk’ü istismar ederek kullanmak istiyorlar. Alevi vatandaşlarım bu istismarcıların gerçek yüzünü görecektir. Bir dil sürçmesinin peşine düşen siyasetçilerden olmadık. Ama burada bir zihniyetin, bir niyetin, dışa vurumu var. Samimi şekilde özür dilemek yerine sözlerinin arkasında durdular. Atatürk’ü istismar ettiler ve koltuklarında oturmaya devam ediyorlar.
  Bir ileri, iki geri
  * Ne yazık ki Tuncelili, Nazimiyeli o da tutmuş oradan bu sözleri alkışlıyor. Tepki gelince, ‘Bizde biat kültürü yok’ diyor; ama ardından yeni bir manevra yapıyor. Yani bir ileri iki geri. Biz bu üsluba karşıyız. Ülkem de karşı. Bize bölücü yaftasını yakıştırmaya çalışanlar, aynada kendilerini seyrediyorlar. Asıl bölücü onlar. Niye? Çünkü sen 81 vilayette halkınla kucaklaşamıyorsan ‘Türkiye’nin partisiyim’ diyemezsiniz. Biz hep birlikte ‘Biz Türkiyeyiz’ diyoruz.
  * Son iki meclis oturumunda CHP ve MHP’lilerin kullandığı ifadeleri tekrar etmeye terbiyem müsaade etmiyor. Buradan bizi izleyen vatandaşlarımdan rica ediyorum: Bu liderler konuşurken çocuklarınızı televizyon başından uzaklaştırın. Bu öfkeyi, nefreti, seviyesiz üslubu görmesinler.
  Baykal niye gocunuyor
  * Anayasal değişiklik deyince, baktık anamuhalefet liderinin her yeri, hareketlenmeye başladı. Niye gocunuyorsun? Bunları ilk teklif eden sensin. Diğer yandan merhum Alparslan Türkeş’in hoşgörülü yapıcı birleştirici tutumu hatırlatıldığında, Sayın Bahçeli hop oturup hop kalkıyor. Türkeş’in meseleye ilişkin yıllar önce dile getirdiği tespitler, mirasçılarının tutum ve davranışlarından fersah fersah ileridedir, özgürlükçüdür, açılımcıdır.”

  Kerbela’da ne olmuştu?

  DÖRDÜNCÜ Halife Hz. Ali, 661’de suikastte ölünce iktidar Muaviye’nin eline geçti. Emevi Halifesi Muaviye ölünce oğlu I. Yezid başa geçti ve Ali’nin oğlu Hüseyin’e (Hz. Muhammed’in torunu) değil, kendisine itaat edilmesini istedi. Hüseyin ve beraberindekiler 10 Ekim 680’de Irak sınırları içindeki Kerbela’da Yezid’in saldırısına uğradı. Hüseyin ve taraftarları öldürüldü; ailesi esir alındı. Olay, İslam dünyasında büyük üzüntüye yol açtı.

  Ayakkabı için özel çanta

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün cuma namazını AK Parti Genel Merkezi’nin karşısındaki Başyazıcıoğlu Camii’nde kıldı. Erdoğan için korumalarının taşıdığı çanta dikkat çekti. Başbakan, herkes gibi camiye girerken ayakkabılarını çıkardı. Korumalar da bu ayakkabıları, bir naylona sararak, çantanın içine koydular.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı