Gündem Haberleri

  Kenger sakızı orucu bozmaz

  Hürriyet Haber
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ramazan ayı yaklaştığında nelerin orucu bozduğu hep merak edilir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da bu konuyla ilgili çok sayıda soru aldı. Sorular çok olunca Diyanet İşleri Başkanlığı da çözümü internet sitesinden cevap vermekte buldu. Diyanet sitede “Göz damlası orucu bozar mı? Yıkanmak orucu bozar mı? Nikotin bandı orucu bozar mı? Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Aşı olmak ve iğne yaptırmak orucu bozar mı?” sorularını yanıtlarken “kenger sakızı”na da onay verdi: “Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar. Ancak ‘kenger sakızı’ gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi de orucu bozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur.

  Sigara yasak, nikotin bandı serbest

  Orucun temel unsuru ve anlamı, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilâçlar da aynı hükme tabidir. Deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Bu açıdan sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları da orucu bozmaz.

  Ramazanda diş çektirebilirsiniz

  Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise, orucu bozar. Tedavi amacıyla burna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0.06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmaza (guslederken ağzı su ile çalkalamada) olduğu gibi affedilen miktar kapsamında değerlendirilebilir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

  Akupunktur da orucu bozmaz

  Akupunktur, vücutta belirli noktalara iğne batırarak, çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Orucu bozan şeyler kapsamında olmadığı yani vücudu beslemesi ve gıdalandırması söz konusu olmadığından akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.”

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı