Gündem Haberleri

  Keneden ölen sayısı: 53 Domuz gribi vakası: 240

  ANKARA
  05.08.2009 - 22:49 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle ölenlerin sayısının 53’e, domuz gribinde ise vaka sayısının 240’a yükseldiğini açıkladı.

  KKKA’nın aşısı yokHastalığın 6 yıldır ülke gündeminde olduğunu söyleyen Buzgan, bugün itibariyle vaka sayısının 1113’e, yaşamını yitirenlerin sayısının ise 53’e yükseldiğini söyledi. Buzgan şöyle devam etti:“KKKA maalesef etkili bir aşısı ve spesifik tedavisi bulunmayan bir hastalık. Tedavinin esasını da hastaların erken tespiti ve etkin destek tedavisi oluşturuyor. Bu nedenle büyük orandaki uğraşımızı bu alana sarf ediyoruz.Domuz gribinden ölen yokBuzgan, Türkiye’deki domuz gripli vaka sayısının 240’a yükseldiğini, bunun 70’inin yerli vaka olduğunu kaydetti. Buzgan, yunanistan’dan Türkiye’ye gelen bir hasta dışında hastalığı ağır seyreden vaka bulunmadığını söyledi. Buzgan, “Yunanistan vatandaşının daha önce organ nakli geçirmiş olması ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanıyor olması nedeniyle durumunun ağır olduğunu biliyoruz” dedi. DÜNYADA 1154 KİŞİ ÖLDÜ

  DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO) hızla yayılmaya devam eden domuz gribinden ölenlerin sayısını 1154 olarak açıkladı. İlk olarak Nisan ayında Meksika’da görülen hastalık, 168 ülkeye yayılmış durumda. Laboratuvarlardan alınan resmi rakamlara göre hastalığı kapmış olanların sayısı da 162 bin 380’e ulaştı ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu sanılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı