Gündem Haberleri

  Kene, 2 günde 3 can aldı

  DHA / A.A / ANKA
  06.05.2008 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Samsun’da dün 2 kişinin kene ısırması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, Çorum'dan Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı şüphesiyle Ankara'ya sevk edilen bir kişi de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  Çorum merkeze bağlı Kireçocağıköyünde oturan Osman Şimşek (57), 22 Nisanda köyde hayvan otlatırkenkene tarafından ısırıldı.

   

  Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı şüphesiyle Çorum Devlet Hastanesinebaşvuran Osman Şimşek, acil serviste yapılan ilk müdahalenin ardındansevk edildiği Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde önceki gün öldü.

   

  Şimşek'in cenazesi yakınları tarafından Ankara'dan alınarak getirildiğiKireçocağı köyünde, kılınan cenaze namazının ardından İl SağlıkMüdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Servisi'nden gelen personel gözetimindetoprağa verildi.

   

  Osman Şimşek'in 2'si erkek 4'ü kız olmak üzere 6 çocuk babası olduğuöğrenildi.  

     

  SAMSUN’DA DA 2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

   

  Samsun'da dün kene ısırması sonucu hastaneye kaldırılan 44 yaşındaki İrfan Çoban ile 47 yaşındaki Nesibe Araç, kurtarılamadı. Çoban ve Araç'ın yapılan incelemelerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü tespit edildi.

   

  Vezirköprü İlçesi Tikenli Mahallesi'nde besicilikle uğraşan evli ve 6 çocuk babası İrfan Çoban'ı 10 gün önce bacağından kene ısırdı. Keneyi çekip çıkaran Çoban ateşlenince yakınları tarafından Vezirköprü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalenin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. İrfan Çoban, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

   

  Havza İlçesi'ne bağlı Ağdırhasan Köyü'nde oturan Nesibe Araç da, yaklaşık 10 gün önce ateşlenme sonucu Havza Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ardından OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Araç, geçen cumartesi hayatını kaybetti.

   

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nden ölen Araç, Havza'da Çoban ise Vezirköprü'de Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri kontrolünde gerekli önlemler alınarak toprağa verildi.

   

  Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Levent Doğancı, 2 hastada da KKKA virüsü tespit edildiğini belirterek, “Yapılan tetkik ve incelemeler sonucu İrfan Çoban ile Nesibe Araç’ta KKKA virüsüne rastlanıldı” diye konuştu.

   

  5 YILDA 5 KAT ARTTI 

  Sağlık Bakanlığı verileri Kırım Kongo Kanamalı ateşi vakalarında ve bu nedenle meydana gelen ölümlerdeki artışı gözler önüne serdi. Verilere göre, 2002-2007 yılları arasında Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin görüldüğü vaka ile bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı 5 yılda yaklaşık 5 kat arttı.

  Sağlık Bakanlığı’nın Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırladığı sitede, kırım kongo vakalarındaki ve bu hastalığın getirdiği ölüm sayılarındaki atış dikkati çekti. Verilere göre, özellikle kene virüsünün neden olduğu bu hastalıkta vaka sayısı 5 yılda yaklaşık 5 kat artarak, 150’den 717’ye çıktı. Yine hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısında da artış gözlendi. 2002-2003 arasında kırım Kongo kanamalı ateşi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 iken, bu sayı 2007’de 33’ü buldu. Sitede kırım kongo kanamalı ateşinde vaka ve ölüm sayılarının yıllara göre dağılımı şöyle sıralandı:

  “2002-2003 arası vaka sayısı 150, ölüm sayısı 6;

  2004'te vaka sayısı 249 ölüm sayısı 13;

  2005’te vaka sayısı 266 ölüm sayısı 13;

  2006’da vaka sayısı 438 ölüm sayısı 27;

  2007’de vaka sayısı 717 ölüm sayısı ise 33.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı