Gündem Haberleri

  Kendini bile şişman çiziyor

  Deniz İNCEOĞLU
  04.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kolombiyalı ünlü ressam Fernando Botero’nun 64 eserinden oluşan sergisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde bugün açıldı. Daha çok şişman insan figürleriyle tanınan Botero, “Hacim, her zaman kompozisyon ve rengin önündedir. Bu abartılı duruyor olabilir ama yaşam unsurlarını izleyiciye daha iyi aktarmanızı sağlar” diyor.

  KOLOMBİYA’NIN yaşarken efsane haline gelmiş ismi, ressam Fernando Botero, Pera Müzesi’nin kapısından girdiğinde herkesi çok şaşırttı. Çünkü 78 yaşında olmasına rağmen, hâlâ çok genç, asil ve dinamik bir görüntü çiziyor.

  Sanatçı tüm eserlerinde Latin ve Kolombiyalı kimliğini itinayla koruyor. Bunun sebebini de şöyle anlatıyor: “Yöresellik, bir sanatçı için en önemli unsurlardan biridir. Hatta buna biraz da farklı kültürleri eklemesi, onu daha da egzotik kılar.”

  Botero’yla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de “Neden bu kadar büyük, hacimli, iri figürler” üzerine çalıştığı...” Bakın bu konuyla ilgili neler söylüyor:

  “Daha çok figür çiziyorum gibi görünse de ben aslında hacim yaratıyorum. 14. yüzyılda bunu İtalyanlar başlatmıştı. Ama son 6 yüzyıldır yavaş yavaş unutuldu. Hacim, artık şimdilerde tamamen göz ardı ediliyor. Sanatçıların çoğu düz çizgiler kullanıyor. Benim içinse hacim, kompozisyon ve renkten çok daha fazla ön plandadır. Özellikle kadınlarımın çok abartılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu sayede yaşam unsurlarını daha iyi aktarabiliyorum. Ve kadınlarımın daha iyi olduğunu düşünüyorum.”
  Kendini bile şişman çiziyor

  Latin Amerika ruhu

  Yıllardır New York’ta ve Avrupa’da yaşamasına rağmen Latin Amerikalı ruhunda hiçbir şeyin değişmediğini, ülkesiyle bütünleşmiş birisi olduğunu ifade eden Botero’nun Pera Müzesi’ndeki sergisi Kolombiya Fahri Konsolosluğu, İspanya Büyükelçiliği ve Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla gerçekleşiyor.
  18 Temmuz’a kadar açık kalacak sergi çerçevesinde çeşitli etkinlikler, söyleşiler, film gösterimleri ve çocuklar için eğitim programları da yapılacak.

  Otoportre

  Botero burada bir boğa güreşçisi kıyafetinde. Çünkü amcası boğa güreşi gösterilerinin büyük bir hayranıydı ve onu sık sık arenaya götürürdü. Yeğeninin de bir gün ünlü bir boğa güreşçisi olacağını umardı. Botero konuyla ilgili eğitim de alınca onun için tuhaf bir bağlılık ve anı haline geldi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı