GeriGündem Kendimizi bağladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendimizi bağladık

Başbakan Ecevit, hükümetin önceki gün kabul ettiği İnsan Hakları Raporu ile ‘‘Kendisini Kopenhag kriterlerine bağlamış olduğunu’’ söyledi.

Ecevit, kararın Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri hızlandıracağını, hedeflerin 2-3 yıllık bir takvime yayılarak gerçekleştirileceğini kaydetti.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu'nun önceki günkü toplantısında kabul ettiği insan hakları ve demokratikleşmeye ilişkin hedefler belgesinin Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağı görüşünü taşıyor.

Başbakan Ecevit, bu çerçevede belgenin kabulünün en önemli siyasi sonuçlarından birini AB ile tam üyelik müzarekerelerinin başlayabilmesi için ön koşul olan Kopenhag siyasi ölçütlerine dönük hükümet taahhüdünün ifade edilmiş olmasında görüyor.

Ecevit, dün bu konuda sorularımızı yanıtlarken, şunları söyledi:

‘‘Hükümetimiz, böylelikle kendisini Kopenhag kriterlerine bağlamış oldu.’’

MHP 312'YE UYUM SAĞLAYABİLİR

Ecevit, bu belgenin kabulüyle birlikte, AB'nin en önemli beklentilerinden birini oluşturan Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinin değiştirilmesi konusunda oldukça iyimser bir bakış açısı yansıttı:

‘‘MHP'nin bu konuda farklı görüşleri var. Bu konuda ayrıntılı bir görüşme yapmadık. Ancak bu belgeyi onaylamış olmaları, MHP'lilerin de aslında bu konuda bir uyum sağlamaların zor olmadığını gösteriyor.’’

HEPSİNİ YAPMAMIZ 2-3 YIL ALIR

Ecevit, söz konusu belge bir ‘‘referans metni’’ olarak kabul edildiği için bağlayıcılığı olan bir taahhüdü içermediği yolundaki eleştirilere de itibar etmiyor.

Başbakan, bu konuda ‘‘Bu belgede yer alan hedeflerin gerçekleştirilmesi zaten iki-üç yıllık bir takvime yayılacaktır. Bunların çoğu yasa ya da anayasa değişikliği gerektiren düzenlemeler. Ben aslında bu hedeflerin bundan daha kısa bir zaman içinde de tamamlanabileceğini düşünüyorum.’’ diye konuştu.

Ecevit, koalisyon hükümetinin yeni dönemde demokratikleşme ve insan hakları reformlarını gerçekleştirmek için ‘‘çok hızlı bir çalışma’’ temposuna girişeğini belirterek, şöyle devam etti:

‘‘TBMM'nin ekim ayında açılmasıyla birlikte önce Meclis Başkanı ve ardından komlisyon üyelikleri için seçimler yapılacak. Ancak kasım ayıyla birlikte Meclis çalışmalarının canlanacağını düşünüyorum.’’

Başbakan, Dünya Birleşik Belediyeler Federasyonu'nun Diyarbakır'da yapmayı düzenlediği toplantı konusunda da şu tepkiyi verdi:

‘‘Böyle bir toplantıyı kabul edemeyiz. Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki şehirleri merkeze alan, ülkenin kalan bölümünü bir tarafta bırakan bir yaklaşım kabul edilemez. Hazırladıkları metinde de Tunceli'den Dersim diye söz ediyorlarmış. Bunun anlamı açık.’’

Bu arada Ecevit, dün Başbakanlık'tan ayrılırken, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin rapora itirazları olduğu yönündeki haberlere tepki gösterdi. Bu tür haberlerden dolayı bütün parti başkanlarının ‘‘üzgün’’ olduğunu belirten Ecevit, ‘‘Herhangi bir fikir ayrılığı olmamıştır’’ dedi.

İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen de, Bakanlar Kurulu'nda, iddia edildiği gibi raporun siyasi belgeden, referans belgeye dönüştürülmesi yönünde bir çabanın olmadığını açıkladı. Yücelen, ‘‘Raporu zaten Bakanlar Kurulu'na referans belge olarak sunduk’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle