Gündem Haberleri

  Kendilerini 'derin devlet' olarak tanıtıp haraç alıyorlarmış

  Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)
  26.10.2007 - 15:27 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR'da kendilerini ‘derin devlet’ ve ‘resmi görevli’ olarak tanıtıp, darp, tehdit, baskı, işkenceyle haraç aldıkları iddia edilen 13 kişi, polisin düzenlediği operasonla yakalandı. Çetenin S.G. adlı kayıp bir kişinin ailesinden bulma vaadiyle 3 milyon YTL para aldığı belirtildi. Çete üyelerinin işkence yaptığı kişileri cep telefonlarıyla görüntüledikleri ortaya çıktı.

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, kentte kendilerini ‘derin devlet’ ve ‘resmi görevli’ olarak tanıtıp, sahiplerini işkence ve tehditle korkutup işyerlerine el koyup kendilerine devredilmesini sağlayan bir şebekenin varlığını tespit ederek geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında çete üyelerinin, kayıp olan S.G.'yi bulma vaadiyle ailesinden 3 milyon YTL aldığını, işyeri sahiplerine tehdit ve işkenceyle çek ve senet imzalattırdıklarını belirledikten sonra kentte eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda çete lideri Sabri İ. ile adamları Niyazi K., Behçet K., Ramazan T., A. Celil S., Remzi A., Kutmir A., Ali N., Hüseyin Ç., Mehmet C., Ayhan A., Mehmet Şah T. ve M. Çelebi Ş. yakalanarak gözaltına alındı.

  Çete üyelerinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda değişik çap ve markalarda tabancalar, çok sayıda farklı kişiler adına düzenlenmiş borç ve alacak senetleri ile işkencelerin kayıt edildiği cep telefonları ele geçirildi. 13 kişilik çete üyleri TCK'nın 220'inci maddesince ‘haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak, baskı, cebir ve şiddet uygulayarak haraç amaçlı para almak, darp, tehdit uygulayarak rıza dışında baskı uygulayarak işyeri devrini sağlamak ve el koymak, devletin arzı şahsiyetine küfür etmek ve kendilerin devlet görevlisi olarak tanıtmak’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı