Gündem Haberleri

  Kendi kopyasını karısı doğuracak

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'li bir fizikçi kendini kopyalamaya hazırlanıyor. Bilim adamından alınacak hücre, bir yumurtayla döllendirilecek ve embriyo karısının rahmine yerleştirilecek.

  Sansasyonel açıklama

  Geçtiğimiz günlerde insan kopyalacağını açıklayarak bilim adamlarından ve çeşitli enstitülerden tepki alan Chicagolu fizikçi Richard Seed yine sansasyonel bir açıklamada bulundu. Boston'da politik ve yaşam bilimi akademisyenleri toplantısında konuşan Richard Seed, kendisini kopyalayacağını, karısının da küçük kopyasını taşımaya hazır olduğunu duyurdu.

  Verici aranıyor

  Klonlama işlemi Richard Seed'ten hücre çekirdeği alınmasıyla başlayacak. Bir başka vericiden ise yumurta alınacak. Yumurta sahibine ait genetik kodlar temizlendikten sonra yumurta fizikçinin hücresiyle döllendirilecek. Daha sonra embriyo, bilim adamının eşi Gloria'nın rahmine yerleştirilecek. Herhangi bir aksilik olmazsa, menopoz sonrası dönemde bulunan Gloria, eşinin genetik kopyasını dünyaya getirecek.

  Kopyalama yasak

  ABD Başkanı Bill Clinton, insan kopyalanmasının yasaklanması yolunda öneri getirmiş, California ve Michigan eyaletlerinde insan klonlanması yasaklanmıştı. Birçok ayrı eyalette de yasak getirilmesi için çalışmalar sürüyor. Richard Seed, Kongre'nin insan klonlanmasını yasaklaması halinde, bu konudaki çalışmasını Meksika'da yapacağını açıkladı.

  2.5 yıl içinde seri üretim başlayacak

  İNSAN kopyalayacağını açıklayarak büyük tepki toplayan Richard Seed'in, 2 ile 2.5 yıl içinde, insan kopyalama konusunda seri üretim çalışmalarını başlatabileceği belirtiliyor. İki ülkeden araştırma laboratuarı kurması için teklif geldiğini belirten Seed, çocukları ölmek üzere olan anne ve babalardan çocuklarının klonlanması için yüzlerce telefon geldiğini söyledi. İnsanın kopyalanması tartışılırken, Japonya'da boğalardan alınan hücrelerle klonlanlanan 11 danadan 6'sı doğar doğmaz telef oldu. Daha iyi et ve süt veren sığırlar yetiştirmek için kopyalama tekniğini deneyen bilimadamları şimdi klonlama yöntemlerini yeniden gözden geçiriyorlar. Kopyalama yönteminin güvenilirliğinin kanıtlanmadan insan üzerinde denenecek olması ise tepkiyle karşılanıyor.

  Harvard'dan 3 diploması var

  Genetik kopyasını yapmak istediğini açıklayan fizikçi Richard Seed'in Harvard Üniversitesi'nden 3 diploması bulunuyor, ancak bu diplomaların hiçbiri tıpla ilgili değil.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı