Gündem Haberleri

  Kendi İşiniz Olsun

  Nida Öğütveren
  20.04.2004 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Kocaeli, “Kendi İşim Olsun” adıyla girişimciliği teşvik amaçlı bir program başlatıyor. Program kapsamında, iş kurmak veya işini geliştirmek isteyenlere ABİGEM danışmanları tarafından ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. “Kendi İşim Olsun” programını tanıtmak ve girişimci adaylarla tanışmak amaçlı ilk toplantı 15 Nisan’da Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya 220 girişimci adayı katıldı. İkinci tanıtım toplantısı 22 Nisan Perşembe günü Düzce’de gerçekleştirilecek. Tanıtımların Kocaeli – Düzce – Bursa üçgeninde iki ayda bir tekrarlanarak devam etmesi planlanıyor.

  Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu toplantıda potansiyel girişimcilere genel olarak program tanıtılırken, iş kurmanın hukuki, mali, pazarlama ve planlama boyutları hakkında bilgi verildi. Toplantı sonunda programa katılmak isteyen katılımcılar, ABİGEM danışmanlarıyla birebir görüşmek üzere randevu aldılar. Görüşmeler sonrasında seçilen girişimci adayları 15 kişilik gruplar halinde iki günlük bir eğitim programına katılacak. ABİGEM Girişimcilik Program Müdürü Cenk Demircan, eğitim programına kabul edilecek adayları belirlemede geçerli ölçütün “iş fikrinin ayaklarının yere basması” olduğunu belirtiyor: “Aradığımız tek özellik girişimcinin belli bir iş fikri olması. Randevularda iş fikrini destekleyen bilgi ve deneyimlerini, yeteneklerini anlamaya çalışacağız. Bunun dışında sermaye yeterliliği, eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi, yaş vb. konularla ilgili kesinlikle bir sınırlamamız yok”. Girişimci adayı eğitim programı sonrasında 6 ay süresiyle iş planını kurmak ve iş planlarını hazırlamak konusunda danışmanlık almaya devam edecek.Program Kocaeli, Düzce, Bursa dışından da girişimci adayların katılımına açık.

   

  2003 Ocak ayında hizmet vermeye başlayan her bir ABİGEM şubesinde 3’ü yönetici olmak üzere 10 personel görev yapıyor. Ayrıca farklı uzmanlık alanlarında akademisyen ve profesyonellerden oluşan 80 kişilik bir danışman kadrosu ABİGEM’le serbest olarak çalışıyor. ABİGEM, şu anda AB desteğinde Kocaeli, İzmir, Denizli ve Gaziantep’deki dört iş merkeziyle KOBİ’lere yönelik bilgi, eğitim ve işletmeye yönelik danışmanlık hizmetlerini sürdürüyor. Çalışmalar, KOBİ düzeyinde bir ağ oluşturmak ve bu ağ içinde bölgeye yönelik iş fırsatlarını yönlendirmek üzerinde yoğunlaşıyor. AB Yardımcı Direktörü Antony Stark, ABİGEM’i kurmak amacıyla Haziran 2002’de Türkiye’ye geldiklerini belirtti: “ABİGEM’in kuruluş amacı özellikle küçük girişimciye ihtiyaç duyduğu desteği vermek, KOBİ’lerin iş kalitelerini AB standartlarına yükseltmek ve böylece toplam kaliteyi sağlamak. Benzer amaçla AB İş Geliştirme Merkezleri Doğu Avrupa ve eski SSCB'yi oluşturan ülkelerde de hizmet veriyor. Merkez olarak İzmir, Kocaeli, Gaziantep endüstriyel açıdan lider ve potansiyeli yüksek bölgeler olması nedeniyle seçildi. Merkez bölgelerin yerel oda ve birliklerinden destek alarak öncelikle hedef kitleye ulaşma yöntemlerimizi, hangi tip hizmetlere özellikle ihtiyaç duyulduğunu belirlemeye çalıştık”. KOBİ’lere yönelik yönetim danışmanlık hizmetlerinin yüzde 50’sini AB karşılıyor. Hedef iki yıl içinde her bir merkezde 1200 KOBİ’ye hizmet vermek. ABİGEM iki yıl sonunda AB desteğinden çıkıp şirketleşerek hizmet vermeye devam edecek.

   

  ABİGEM ve “Kendi İşim Olsun” programı hakkında ayrıntılı bilgi www.abigem.org adresinde yer alıyor.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı