Gündem Haberleri

  Kemiklerin çıktığı bölgede çalışmalar sürüyor

  A.A
  12.01.2012 - 12:56 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'daki tarihi İçkale'de 6 insana ait kafatası kemiğinin bulunmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı, olayı soruşturmak üzere özel yetkili bir savcı görevlendirdi.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sur ilçesinde restorasyon çalışması devam eden ve bir dönem “ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan tarihi İçkale'de çevre düzenlemesi kazıları yapılırken 6 insana ait kafatası kemiğinin bulunması üzerine soruşturma başlattı.

  Başsavcılık, özel yetkili savcı nezaretinde söz konusu bölgede kazı yapılmasını kararlaştırdı. Müze Müdürlüğü'nce restorasyon çalışması kapsamında yapılan kazı çalışmaları ise durduruldu.

  Kemikler Adli Tıp'a gönderilecek

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, söz konusu bölgede kazı çalışmasına başlandığı, ortaya çıkan kemiklerin ise numaralandırıldıktan sonra DNA tespiti için toplu halde İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği, orada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA'ların karşılaştırılıp, kimlik tespitlerinin buna göre yapılacağı belirtildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı