GeriGündem Kemik ‘kriko’su, liseli Halit’i felçten kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kemik ‘kriko’su, liseli Halit’i felçten kurtardı

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da trafik kazası geçiren lise öğrencisi Halit Jaku (16), macera filmlerini hatırlatan bir mucizeyle kurtuldu. Arkadaşıyla birlikte içinde bulundukları aracın, çıkarılmalarından beş dakika sonra havaya uçmasıyla ölümden dönen, kazadan sonra felç tehlikesi geçiren Jaku’nun kırılan yedinci boyun omuruna International Hospital’da araba ‘kriko’suna benzeyen özel bir cihaz takıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Özcan Çıklatekerlio, ‘Fatimela Jaku’nun kardeşinin kurtarılmasını isteyen yakarış tarzında bir mektubu vardı. Çok etkilendik, hemen kendisini arayıp kardeşini getirmesini istedik’ dedi. Yaptıkları muayenede, Jaku’nun yedinci beyin omurunda kırık tesbit ettiklerini belirten Dr. Çıklatekerlio, kırık omuru çıkarıp, yerine onun görevini yapan, üst ve alt omurlara vidalanan kriko tarzında bir cihaz koyduklarını söyledi. Dr. Çıklatekerlio, şunları söyledi:

‘Bu cihazı taktıktan sonra, omurlara olan baskının ortadan kalktığını gördük. El ve ayaklarına tekrar his geldi. Sol elini çok iyi kullanıyor, sağ elinde küçük bir sorun var. Yürüyebiliyor, sadece 1 ay fizik tedavi görmesi gerekiyor. Boynuna koyduğumuz cihazın içine bazı dolgu maddeleri koyduk. Böylece omurganın bütünlüğünü sağladık.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle