GeriGündem 'Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz'

'Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz'

CUMHURBAŞKANI Tayip Erdoğan, Bakü Azadlık Meydanı’nda yapılan Kafkas İslam Ordusu’nun teşkilinin ve Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada “Burada sadece Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin destanlı mücadelesi ile Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamıyoruz, aynı zamanda iki devlet bir millet diyerek sembolleştirdiğimiz kemik kardeşliğimizi de idrak ediyoruz” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Azerbaycan’ın 1991’de bağımsızlığını yeniden kazanmasından sonra, onu ilk tanıyan devletin Türkiye Cumhuriyeti olması tesadüf değil kemik kardeşliğimizin tabii sonucudur. Burada yatan şehitlerimiz ülkelerimiz arasındaki kader ortaklığının da timsalidir. 15 Eylül 1918’de kazanılan zaferi küçük göstermeye çalışan bir çevre olduğunu biliyoruz, onlar yenilginin acısını unutamayanlardır.

ERMENİSTAN’A MESAJ
Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) gibi müştereken hayata geçirilen projeler tüm bölgeye damgasını vurdu. Bize düşen, binlerce şehidimizin kanıyla yoğurulan bu dostluğu, ilelebet payidar kılacak projeleri hayata geçirerek, bir millet iki devlet şiarımıza uygun şekilde her alanda iş birliğimizi derinleştirmektir. Azerbaycan ağlarsa, biz ağlarız. Azerbaycan’ın sıkıntısı olan Yukarı Karabağ sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır. 25 yıl önce Hocalı’da yaşananların, Yukarı Karabağ’da katledilenlerin hesabını vermeyenlerin, katilleri kahraman ilan edenlerin bize verebilecekleri hiçbir tarih dersi yoktur. Kardeşimizin topraklarının yüzde 20’sini işgal altında tutanların, 1 milyondan fazla kardeşimizi öz yurduna dönmekten alıkoyanların bizden sınırlarımızı açmamızı beklemeleri boşunadır, beyhudedir.”

Kemik kardeşliğimizi idrak ediyoruz

BAKÜ HATIRASI: Kafkas İslam Ordusu’nun teşkili ve Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıldönümü törenlerine katılmak için Azerbaycan’a giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. İki lider, Gençlik Sarayı’nda 1 saat 10 dakika süren baş başa görüşmelerinin ardından, Haydar Aliyev’in kabrinin bulunduğu Fahri Hıyaban Devlet Mezarlığı’na geçti. Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan Erdoğan ve Aliyev, 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hiyabanı’nda da Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı. Bakü Türk Şehitliği’ne de geçen iki Cumhurbaşkanı, buradaki anıta çelenk koydu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle