GeriGündem Kemik beraat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kemik beraat etti

Kemik adlı romanındaki bazı bölümler müstehcen olduğu gerekçesiyle yargılanan Bedri Baykam, beraat etti. Baykam, mahkemenin yerinde bir karar verdiğini belirterek, Savcı ve hakime teşekkür ediyorum. İnanın karar yazdırılırken gözlerim yaşardı.Çocuğuna tekrar kavuşmuş bir baba gibi hissediyorum kendimi..." dedi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Bedri Baykam ile avukatı Tayfun Akçay katıldı. 

Duruşmada esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı  Alpdoğan Gültekin, dava konusu kitabın suç oluşturmadığını  belirterek, sanığın beraatine karar verilmesini ve kitap hakkındaki  toplatma kararının kaldırılmasını istedi. Bu talebe karşı diyecekleri sorulan Baykam, savcıya teşekkür etti. 

KİTAP İNGİLİZCE'YE ÇEVRİLECEK

Avukat Tayfun Akçay da, 11 Eylül günü ABD`de meydana gelen saldırının bir benzerine kitapta ayrıntılı bir şekilde yer verildiğinidile getirerek, kitabın kısa zaman içinde yabancı dile çevrileceğini bildirdi.  

Kitabın bütünü incelendiğinde cinselliğin, günümüzdeki uygar toplumlarda ve basında yer alan cinsellik kadar işlendiğinin anlaşıldığını belirten hakim Sevim Efendiler, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Bedri Baykam`ın beraatine ve kitap hakkındaki toplatma kararının kaldırılmasına karar verdi.  

Duruşma sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran  Baykam, mahkemenin yerinde bir karar verdiğini belirterek, "Savcı ve hakime teşekkür ediyorum. İnanın karar yazdırılırken gözlerim yaşardı.Çocuğuna tekrar kavuşmuş bir baba gibi hissediyorum kendimi..." dedi.

Duruşmaya, Baykam`a destek veren arkadaşları müzisyen Necat Yavaşoğlu, yönetmen Reis Çelik ve tiyatrocu Tuncer Necmioğlu da katıldı. Davayı izleyenlerin yakalarına "Kemik`e özgürlük`` yazılı küçük kağıt parçaları iğneledikleri dikkat çekti. 
     
İDDİANAMEDEN  
    
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cevat Özel`in hazırladığı  iddianamede, Bedri Baykam tarafından kaleme alınan Kemik adlı romanın Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından incelendiği, 28 Mart 2001 tarihinde hazırlanan raporda da oybirliği ile müstehcen bulunduğu anlatılıyordu.
 
Kitapta, "Cinsellik merkez alınarak aykırı ve çarpık ilişkilerin uç örneklerine yer verildiği" belirtilen iddianamede, Baykam`ın ön ödemeli para cezasını 10 günlük süre içinde ödemediği kaydediliyordu.  

İddianamede, Bedri Baykam`ın, "Halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte kitap yazmak" suçundan 2 ile 10 milyon lira arasında para cezasına çarptırılması talep ediliyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle