Gündem Haberleri

  Kemeraltı esnafı çeteden kurtuldu

  Lokman DAĞ/İZMİR, (DHA)
  27.07.2007 - 10:43 | Son Güncelleme:

  İZMİR'deki Kemeraltı Çarşısı'nda haraç almak için esnafı tehdit ettikleri, korsan otoparkçılık yaptıkları ve çok sayıda yaralama olayına karıştıkları belirlenen, aralarında bir polis memurununu da bulunduğu 23 kişi yakalandı. Sorgularının ardından adliyeye sevkedilen çetenin lideri konumundaki A.A., görüntü almaya çalışan basın mensuplarına tepki göstererek “Ben çete değil aile reisiyim” dedi.

  Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve çevresinde organize suç örgütünün faaliyette bulunduğu bilgisinin alınması üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışma başlattı. Ekiplerin yaklaşık 7 ay süren araştırmalarının ardından 42 yaşındaki A.A.'nın liderliğini yaptığı organize suç örgütünün bölgede faaliyette bulunduğu belirlendi.

  POLİS MEMURU DA YAKALANDI

  Polisin, teknik ve fiziki takibi sonunda faaliyetleriyle kimlikleri tek tek belirlenen çete elemanlarına karşı Kemeraltı Operasyonu düzenlendi. Üç gün önce eş zamanlı yapılan baskınlarda, aralarında çete üyesi olduğu belirlenen Basmane Karakolu'nda görevli 47 yaşındaki polis memuru R.Ç., çete lideri A.A. ile çocuklarının ve yeğenlerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 5 ruhsatsız tabanca, 3 kuru sıkı tabanca, 2 av tüfeği, değişik çapta 121 mermi, 25 fişek, 11 şarjör, 27 çek yaprağı, 2 şirket kaşesi ve terör örgütüne ait kitap ele geçirildi.

  16'Sİ ADLİYEYE SEVKEDİLDİ

  Zanlılarının sorgularında özellikle Kemeraltı bölgesinde, korsan otoparkçılık yaptıkları, esnaftan haraç aldıkları ve seyyar satıcıları zabıta ekiplerine karşı kışkırtarak çeşitli yaralama olaylarına karıştıkları tespit edildi. Zanlılardan 7 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 16 kişi ise yapılan sorgularının ardından suç örgütü kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak, gasp, kasten silahla yaralama, korsan otoparkçılık, darp ve tehdit, kişilerin huzurunu bozma, esnaftan haraç alma, bölge esnafını sindirmek amacıyla silahlı eylemlerde bulunmak ve seyyar satıcıları kışkırtarak kamu görevlilerine karşı kışkırtmak suçlarından adliyeye sevkedildi.

  Emniyet Müdürlüğü'nden çıkartılan çete elemanları görüntü almaya çalışan basın mensuplarına tepki gösterdi. Bu sırada çete lideri olduğu bildirilen A.A., “Ben çete değil aile reisiyim” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı