GeriGündem "Kemalizmden vazgeçmeye hazır mısınız?"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kemalizmden vazgeçmeye hazır mısınız?"

Bayram günü, provokatör bir başlık, farkındayım. Ama, AB ile müzakereye başlama tarihi almak üzere tarih verilmesi gibi şerefli bir pazarlık içinde olduğumuz şu günlerde, AB içinde sesi çok duyulan bir Avro-parlamenterin bu sözleri önemli bence. Diyor ki "Şimdi Türkler'e sormamız gereken soru şu: Kemalizmden vazgeçmeye hazır mısınız?"

Avro-parlamenter Daniel-Cohn Bendit, Courrier International'in sorularına cevap veriyor.

Türkiye'yi ilgilendiren ilk soru :

- Türkiye'nin Avrupa Birliği içinde yeri var mı?

Kızıl Danny bu soruya tereddütsüz "evet" diyor.  Ve ekliyor "Ancak, Birlik ülkelerinden hiç biri Türkiye'nin üyeliğini istemiyor aslında. Adaylığı, güney-doğu sınırlarını demokratikleştirmek için bir koz olarak kullanmak istiyorlar."

İkinci soru :

- Ama bu üyelik Avrupa'da kimlik sorunu doğurmaz mı?

Cevap (bu sefer kelimesi kelimesine veriyorum) :

"Türkiye, coğrafî açıdan bir sorun, çünkü topraklarının sadece küçük bir bölümü (coğrafya açısından) Avrupa'da. Ancak, hıristiyan-laik veya hıristiyan-müslüman-laik şeklinde meseleye bakmak hatalı, çünkü zaten Avrupa'da o kadar çok Müslüman var ki... Ama yine de, Türkiye'nin üyeliğinin belli bir Avrupa kimliği anlayışını sarsacağı ortada. Bence bu, İslam'ın gerekli laikleşmesini destekleyecektir. Ve bunun böyle olması da (yani İslam'ın laikleşmesi de) Avrupa'nın menfaati gereği. Bunu anlamak için Akdeniz'in öte yanına, köktendincilik dramına bir göz atmak yeter. Neticede, bana göre, Avrupa Birliği'ne üye olmasının önündeki tek kesin engel, ordunun Türk siyaset ve toplum hayatında oynadığı rol. Şimdi Türkler'e sormamız gereken soru şu: Kemalizmden vazgeçmeye hazır mısınız?

*

Yani?

Yani, Avrupalılar, ağızlarındaki baklayı çıkardılar sonunda.

Daha neler duyacağız bakalım!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle