Gündem Haberleri

  "Kemal sen Türkiye'nin geleceğisin"

  ANKA
  27.01.2011 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Avrupa Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Genel Sekreteri Philip Cordery CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Kemal, sen Türkiye’nin geleceğisin. Bunun için cesaretin ve liderliğin var. 2011’de yapılacak seçimleri kazanmanı ve yeri her zaman Avrupa’da olan yeni Türkiye’nin yolunu açmanı umut ediyorum” diye seslendi. Kılıçdaroğlu da CHP’nin sosyal haklar ve kadın hakları konularında parti programı çerçevesinde yeni bir başlangıç yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

  CHP ve Avrupa Sosyalist Partisi, (PES) CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen Sendikal Haklar Çalıştayı’nda buluştu. Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PES ve CHP’nin bir araya gelmelerini ve görüş paylaşmalarını çok önemsediklerini belirterek “15. Olağanüstü Kurultayı sonrasında yeni bir kadro ortaya koyan CHP, demokrasiyi, özgürlüğü, insan haklarını, laikliği, hukukun üstünlüğünü, toplumun kalkınması ve refahını, sosyal adaleti, kadın erkek eşitliğini ve evrensel uygarlık değerlerini kendisine temel ilke olarak kabul etmiştir. Bu değerlerden ilkelerle diğer ülkelerle ilişkilerde eşitlik, karşılıklı hak ve çıkarlara saygı, iç işlerine karışmama ilkeleri temelinde şekillenen bir işbirliği içinde bulunmayı ve anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesini hedeflemektedir” dedi.

  CHP’nin, bölgede ve dünyada barışın sağlanmasına katkı vermeye her zaman hazır olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, “CHP, AB hukukunu, müktesebatını samimiyetle benimsemektedir. Partimiz, dünya barışını korumanın önde gelen koşulunun ülkeler arasındaki ekonomik uçurumun kapatılması olduğuna inanmaktadır. BM’nin dünyada yeni ve hakça ekonomik düzen kurulmasına yönelik etkin çalışmalarda bulunması gerektiğini savunmaktadır. Bu yönde yapılacak yeni uluslararası girişim ve düzenlemeleri de desteklemektedir” diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu, CHP’nin nükleer ve kimyasal silahların yayılmasının önlenmesini ve kitle imha silahlarından arınmış küresel güvenlik konseptinin egemen kılınmasını savunduğunu vurgularken bugünkü seminerde ele alınacak sendikal haklar, basın özgürlüğü, sosyal haklar ve kadın hakları konularına değer verdiklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye’de özellikle basın özgürlüğü ve sendikal haklar konusundaki gelişmeler partimizin programı ve beklentileri doğrultusunda değildir ve bu durum bizi endişeye sevk etmektedir. Bu konuda Avrupa Sosyalist Partisi ile dayanışma içinde olmaya son derece önem vermekteyiz” dedi.

  Kılıçdaroğlu, CHP’nin sosyal haklar ve kadın hakları konularında parti programı çerçevesinde yeni bir başlangıç yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

  “YARGI KONUSUNDAKİ ENDİŞELERİ GÖRÜYORUZ”

  Avrupa Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Philip Cordery de yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nun yönetimindeki yeni CHP ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirirken 2011’in Türkiye için kritik öneme sahip bir seçim yılı olacağını belirtti. 2011 seçimlerinde CHP’nin iktidara gelebileceğini söyleyen Cordrey, “Kemal, siz parti liderliğine yeni başladınız ancak birçok şey değişti. Seçimler yaklaştı, liderliğiniz altındaki partide gerçekleştirdiğiniz değişim, bize partiyi olduğu kadar ülkeyi değiştireceğiniz konusunda umut verdi” dedi.

  Avrupalı Sosyalistlerin, Türkiye’nin “normal koşullarla” AB üyeliğinden yana olduklarını, CHP ve PES’in vizyon ve kararlılığıyla bu sürece katkıda bulunacağını belirten Cordery, bugünkü seminerin Türkiye’nin ihtiyacı olduğu reformlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. CHP ile insanların çıkarına dayalı bir işbirliği oluşturmak istediklerini vurgulayan Cordery, AB’nin de dayanışmaya daha fazla vurgu yapması gerektiğini ifade etti.

  Türkiye’nin reformlara ihtiyacı olduğunu kaydeden Cordery, “Hükümet reform konusunda belki biraz yavaş. Türkiye’nin daha fazla demokrasiye ihtiyacı var. Referandumun uygulanması çok önemli, yargı konusundaki endişeleri görüyoruz ve Komiser Füle’nin de dediği gibi yeni Anayasa konusundaki tartışmalar da çok önemli” diye konuştu.

  Türkiye’nin ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve insan hakları konusunda da reformlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Cordery, “Kürt sorununu demokratik çerçevede çözmek zorundayız. Ziyaretimizde Kürt kardeşlerimizle buluşmak ve sorunu tartışmak üzere Diyarbakır’a da gideceğiz” dedi.

  “KEMAL, SEN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİSİN”

  Cordery, CHP ile Türkiye ve Avrupa konusunda benzer hedeflerinin bulunduğunu ifade ederek “Biz, AB’de, siz de Türkiye’de iktidara gelmek zorundayız. Üzerinde çalıştığımız bu hedefler sıradan insanlara hizmet edecek bir genişleme sürecine yol açacak. Kemal, sen Türkiye’nin geleceğisin. Bunun için cesaretin ve liderliğin var. 2011’de yapılacak seçimleri kazanmanı ve yeri her zaman Avrupa’da olan yeni Türkiye’nin yolunu açmanı umut ediyorum” diye konuştu.(ANKA)

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı