GeriGündem Kemal Kılıçdaroğlu: PKK, HDP’yi barajda bırakmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kemal Kılıçdaroğlu: PKK, HDP’yi barajda bırakmak istiyor

Kemal Kılıçdaroğlu: PKK, HDP’yi barajda bırakmak istiyor
refid:30168740-spot ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK’nın gerçekleştirdiği eylemlerin HDP’yi baraj altında bırakma amacı taşıdığını söyledi.

Gurbetçilerle bir araya geldiği Avrupa turu sırasında Hollanda’da BBC Türkçe’ye konuşan Kılıçdaroğlu, HDP’nin ‘özerklik’ açıklamasının barışa katkı sağlamayacağını da belirterek şu mesajları verdi:
“Yüzde 10 seçim barajını ortadan kaldıracaksınız. Eğer Kürt kökenli bir yurttaşınız etnik kimliği dolayısıyla dışlanıyorsa veya kendini dışlanmış hissediyorsa bunun önüne geçmeniz, onun taleplerini yerine getirmeniz gerekir. PKK’nın yaptığı terör eylemleri tamamen HDP’yi zor durumda bırakıyor. Ben şahsen HDP’nin baraj altında kalması gibi bir amacı taşıdığını düşünüyorum. Bir anlamda PKK’nın politikası, Saray’ın politikası ile paralel olarak ortaya çıkmıştır.


ÖZERKLİK’ KATKI SAĞLAMAZ


HDP’nin Güneydoğu’daki yerel yöneticilerinin ‘özerklik’ açıklamalarının barışa katkısı olmaz. Yapılması gereken, orada AB’nin yerel yönetim özerklik şartını kabul etmektir. Bu, Ecevit hükümeti zamanında Parlamento’dan geçti, yasalaştı. Uygulama yetkisi Bakanlar Kurulu’na verilmiştir. Bakanlar Kurulu bunu uygulayabilmelidir. Çünkü yerel yönetimler özerklik şartı sadece Doğu için değil bütün Türkiye için, bütün yerel yönetimler için geçerli olacak. Bu, yerel yönetimlerin merkezi
otoriteden tümüyle bağımsız olacakları anlamına gelmiyor.”

Kemal Kılıçdaroğlu: PKK, HDP’yi barajda bırakmak istiyor

Almanya’da gençlerle buluştu


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa turunun Almanya ayağında, Frankfurt kentinde gençler ve sivil toplum temsilcileriyle buluştu. Kılıçdaroğlu, Mannheim kentinde de partililer tarafından coşkuyla karşılandı.