Gündem Haberleri

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor

  Arzu KAYA- Yaşar KAÇMAZ/ İSTANBUL, (DHA)
  10.10.2015 - 18:04 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıları değerlendirirken, "Türkiye’nin acıya ve kana bulaştırılması bizim hak etmediğimiz bir tablodur. Üzgünüm. İçim kan ağlıyor" dedi. Kılıçdaroğlu, terörün durdurulması için kendilerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Öte yandan CHP MYK, 'Ulusal yas ilan edilsin. İhmali olan tüm siyasi sorumlular istifa etmeli. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz' açıklamasını yaptı.

  İŞTE CHP'DEN MYK SONRASI YAPILAN AÇIKLAMA

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) sonrası, Ankara'daki tren garı önünde meydana gelen ve 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklama yaptı. CHP MYK açıklamasında "Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız. İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz" denildi.

  "CANIMIZ YANSA DA, ÇOK ÖFKELİ DE OLSAK, SAĞDUYUMUZU KORUMALIYIZ"
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, saat 16:00'da toplanan MYK sonrası yapılan yazılı açıklamada, sağduyu çağrısı yapılarak "Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde, Ankara'nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 86 vatandaşımız hayatını kaybetti. Tarihe 'Kanlı Cumartesi' olarak geçecek bu saldırının hedefinde, bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var. Bu saldırının hedefinde bu ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlarımız var. Bu saldırının hedefinde Türkiye'nin birliği, kardeşliği ve huzuru var. Kandan, kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar. Huzur, birlik ve demokrasi isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaktır. Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız" ifadeleri kullanıldı.

  "OLAYDA İHMALİ OLAN TÜM SİYASİ SORUMLULARIN GECİKMİŞ DE OLSA İSTİFA ETMELERİNİ BEKLİYORUZ"
  Olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların istifa etmesi gerektiği savunulan açıklamada, "Bu ülkede 'Önce Türkiye' diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır. İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye her güne kanla, katliamla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık değil. Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma; koşulsuz, amasız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır" denildi.

  "SALDIRI NEDENİYLE HÜKÜMETİ ULUSAL YAS İLAN ETMEYE DAVET EDİYORUZ"
  CHP MYK açıklaması şöyle sürdürüldü: "Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarıma açık çağrıda bulunuyoruz. 'Türkiye bu acıları yaşamaya her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkum bırakılamaz.' Biz bu ülkenin makul insanlarının sesi olmaya, bu itiraza öncülük etmeye, bu ülkede güven ve huzur ortamını yeniden inşa etmek için sorumluluk almaya hazırız. Miting ve siyasi propaganda faaliyetlerimizi önümüzdeki 3 gün için durdurma kararı almış bulunuyoruz. Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyor, bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyoruz

  KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’daki bombalı saldırılar üzerine Türkiye’deki bütün etkinliklerini iptal ettiklerini, bu acıların son bulmasını umduklarını söyledi. Ankara’ya gitmeye karar verdiğini partili yöneticilerle ne yapacaklarını görüşeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  "Bilgi almaları için bütün milletvekillerimizi gönderdim. Gelen rakamlar iç acıcı değil. 2 canlı bombadan söz ediliyor. Gerçek nedir öğrenmek isteriz. Gerçeğin altını da çizmek gerekiyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye? Beraber huzur güven içerisinde yaşayabiliriz. Ne derdimiz var? Neden gencecik insanlarımız teröre kurban gitsin. Huzur içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Görüş ayrılıklarımız olabilir. Ancak bunu terör noktasına taşımayı kabul etmiyoruz. Terörü bitirme konusunda bizden kim ne istiyorsa açık çek veriyoruz. Ne isteniyorsa yapmaya hazırız. Terörü bitirmek için ne istiyorsanız bütün gücümüzle onu yapmaya hazırız. Analar ağlamasın lafla ağlamıyor. Çaba harcamamız gerekiyor. Defalarca söyledim tekrar söylüyorum bütün siyası partilerin amasız, fakatsız hareket etmelidir. Teröre karşı hepimizin onurlu dik davranmamız gerekiyor. Bedel ödememiz gerekiyorsa öderiz. Barış istemek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Birlikte yaşamak ne zamandan bu yana suç olmaya başladı. Türkiye’de Ortadoğu’da başladı. Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemeye çalışıyorlar. Ben konuşmayayım da ne yapalım? Türkiye, huzurlu, güzel bir ülke olsun, ülke yöneticileri sorumlu olsun istiyoruz. İçim kan ağlıyor.

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün İstanbul Anadolu Yakası’nda düzenleyeceği tüm programlarını iptal etti. Ankara meydana gelen bombalı saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  KARAYALÇIN AÇIKLADI

  Kılıçdaroğlu, Anadolu Yakası’nın 7 ilçesini gezeceği programına Kadıköy’de başlayacaktı. Sabah erken saatlerde Kadıköy Evlendirme Dairesi Otopark alanında saat 11.00’deki programı öncesi alana vatandaşlar alındı. Ankara’daki olayın duyulmasının ardından da kürsüye çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın programın iptal edildiğini açıklayarak, "Bugün Ankara’da sabah saatlerinde yaşanan ve hepimizi üzen hepimizi acılar içinde bırakan saldırı nedeniyle Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla Kadıköy Belediyemizin hizmet tesislerinin açılış törenlerini ve diğer bölgede yapacağı ziyaretler iptal etmiş bulunuyoruz. Kendisi biraz sonra Ankara’ya gidecek" dedi.

  "ÜZGÜNÜM, ÜZÜNTÜLÜYÜM"

  Kadıköy Belediyesi binası önünde Ankara’ya hareket etmeden önce açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlar çok üzgünüm. Güzel bir etkinliğimiz olacaktı ama bunu gerçekleştirme şansımız olmadı. Türkiye böyle bir tabloyu hak etmiyor. Yazık günah bu ülkeye. Defalarca söyledim yine söylüyorum. Hepimizin, siyasi görüşü ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, hepimizin terörü ortak lanetlemesi lazım. Türkiye’nin hak etmediği bir tabloyu Türkiye’ye zorla dayatmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Biz bütün inancımızla ve kararlığımızla teröre lanet okuyacağız. Teröre karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin hele hele Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen bir Türkiye’nin acıya ve kana bulaştırılması bizim hak etmediğimiz bir tablodur. Üzgünüm. Üzüntülüyüm. Bugün bütün etkinliklerimizi iptal ediyoruz. Sadece burada değil bütün Türkiye’de. Umarım bu acı ve gözyaşı Türkiye’nin gündeminden çıkmış olur" dedi.

  "BURADA İFADE ETMEK İSTEMİYORUM..."

  Buradan hemen Ankara’ya geçeceğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Yetkili organlarımızı toplayacağız. Neler yapacağımız konusunda görüş alış verişinde bulunacağız, tartışacağız kendi aramızda. Ayrıca tabi tablonun netleşmesini de bekliyoruz. Milletvekili arkadaşlarımı süratle olay mahalline gönderdim. Sayın Arzu Çerkezoğlu’ndan bilgi aldım. Gelen rakamlar gerçekten iç acıcı değil. Burada ifade etmek istemiyorum. Son derece kötü bir tablo var. İki canlı bombadan söz ediliyor. Gerçek nedir onları bilmek isteriz" diye konuştu.

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor

  "TÜRKİYE BÖYLE Mİ YÖNETİLMELİ?"

  "Özel suçlama getirmek istemiyorum ama Türkiye böyle mi yönetilmeli?" diyen Kılıçdaroğlu, "Yazık günah değil mi bu ülkeye? Biz beraberce bu ülkede huzur içinde yaşayabiliriz, birlikte yaşayabiliriz. Ne derdimiz var bizim? Neden gencecik insanlarımız, fidan gibi çocuklarımız teröre kurban gitsin? Biz bunu hak etmiyoruz. Biz güzel bir ülke istiyoruz. Huzur içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz. Görüş farklılıklarımız olabilir. Elbette olabilir, son derece doğaldır. Ama dayatmayı terör noktasına taşımak hangi vicdanın kabul edeceği bir şeydir? Bunu kabul etmiyoruz ve doğru bulmuyoruz" dedi.

  "İÇİM KAN AĞLIYOR. YAZIK GÜNAH BU ÜLKEYE"

  Terörü bitirme konusunda her şeyi yapmaya hazır olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Kim bizden ne istiyorsa emin olun açık çek veriyorum. Yani ne istiyorsa. Terörü bitirmek için biz şunu yapalım. Hay hay biz onu yapmaya hazırız. Özellikle yönetim mevkisinde olanlara açık çağrıda bulunuyorum. Terörü bitirmek mi istiyorsunuz, bitirin kardeşim. Bizden bir şey mi istiyorsunuz, biz onu yapmaya hazırız. Bütün gücümüzle hazırız. Ne istiyorsanız yapmaya hazırız. ’Analar ağlamasın’. E ağlamasın da kardeşim bu lafla olmuyor. Bu konuda oturup çaba harcamamız gerekiyor. Bütün siyasi partilerin terör konusunda amasız fakatsız lakinsiz söz kullanması lazım. Terör bir insanlık suçudur. Sadece bizim ülkemiz için geçerli bir kural değil bu. Bu bütün evrensel bir kuraldır. Teröre karşı hepimizin onurlu ve dik bir duruş sergilemesi lazım. Bedel ödenecekse bedel ödemeye de hazırız biz. Yeter ki bu ülkeden acıyı ve gözyaşını silelim. Çocuklarımız ölüyor. Ne yapıyor bu çocuklarımız. Barış istiyorlar. Barış istemek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Birlikte yaşamak istiyorlar. Birlikte yaşamak istemek ne zamandan beri suç olmaya başladı. Ortadoğuda başladı Türkiye’ye geldi. Yani defalarca uyardık. Yapmayın etmeyin. Ortadoğu bataklığına bu ülkeyi sürüklemeyin. Şimdi ben konuşmayayım da ne yapayım arkadaşlar? Gerçekten son derece sıkıntılı vaziyetteyim. Demokrasiyi yaşatmak istiyoruz. Güzel bir ülke olsun istiyoruz. Ülkeyi yönetenler sabırlı olsun, güzel olsun, olayları önceden görsünler. İstihbarat örgütleri var, her şeyleri var aslında. Neden Türkiye bu halde? Vatandaşlarımıza ne söyleyeyim ben şimdi? İçim kan ağlıyor. Yazık günah bu ülkeye. Fazla bir şey söylemek istemiyorum" dedi.

  KARANLIĞA, KAOSA TESLİM OLMUYORUZ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu "Başımız sağolsun...Kaybettiğimiz insanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Biz bunu haketmiyoruz; gençlerimiz bunu haketmiyor, insanlarımız bunu haketmiyor. Evet çok üzgünüz ama sağduyumuzu kaybetmiyor, bu karanlığa, kaosa teslim olmuyoruz" dedi.

  CHP, REKLAM FİLMLERİ VE MÜZİKLERİN YAYINLANMASINA ARA VERDİ

  CHP, Başkentte, 30 kişinin hayatını kaybettiği, 126 kişinin yaralandığı patlama sonrası seçim kampanyasında kullandığı reklam filmleri ve müziklerin yayınlanmasına bir süre ara verildiğini açıkladı.

  CHP kaynaklarından alınan bilgiye göre, partinin 1 Kasım seçimleri dolayısıyla televizyonlarda yayınlanan reklam filmlerine bir süre ara verilecek.

  Parti, seçim otobüsleri ve araçlarında seçim müziklerinin çalınmayacağını da duyurdu.  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor ANKARA TREN GARI KAVŞAĞINDA PATLAMA

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor PATLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ NOKTADA ‘EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ’ MİTİNGİ YAPILACAKTI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor ANKARA’DAKİ PATLAMADA CANLI BOMBA ŞÜPHESİ

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor PATLAMADAN HEMEN ÖNCE BU PANKARTLARI AÇMIŞLARDI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor DEMİRTAŞ’IN TOPLANTI ÖNCESİ HDP İL BİNASI’NDA GÜVENLİK ARAMASI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor ANKARA’DAKİ PATLAMA DÜNYA BASININDA

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN: YÜRÜYÜŞE CHP’Lİ VEKİLLER DE KATILACAKTI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor DİSK'TEN ÇAĞRI: ALANI BOŞALTIN

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor HDP'Lİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER: ANKARA'DA PATLAMAMIŞ BİR BOMBA TESPİT EDİLDİ

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor CHP’Lİ ÇAM: İKİ PATLAMA OLDU, ÖNÜME BİLYE DÜŞTÜ

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ HEKİMLERİ YARALILAR İÇİN HASTANELERE ÇAĞIRDI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor KILIÇDAROĞLU’NUN PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor HÜRRİYET GAZETESİ OKUR TEMSİLCİSİ FARUK BİLDİRİCİ PATLAMA BÖLGESİNİ ANLATTI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN PATLAMA AÇIKLAMASI

  Kemal Kılıçdaroğlu: İçim kan ağlıyor CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı