Gündem Haberleri

  Kemal Aydın: Hiçbir avukat beni savunma riskine girmek istemedi

  Cem TURSUN/İSTANBUL, DHA
  03.05.2010 - 20:41 | Son Güncelleme:

  İKİNCİ Ergenekon Davası’nın 58. duruşmasında iddia olunan Ergenekon terör örgütünün ara yöneticisi olduğu ileri sürülen tutuklu sanık Kemal Aydın savunma yaptı. Aydın, avukatı Yusuf Erikel'in aynı soruşturma kapsamında tutuklanmasının savunma hakkını engellediğini belirterek, "Onlarca avukata teklifte bulundum. Avukatım Yusuf Erikel tutuklandığı için, bu riski göze alamayacaklarını söylediler" diye konuştu.

  "Bu davada evrensel hukuk kurallarının ihlal ediliyor" diyen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: Avukatımın başına gelenlerden sonra avukatımın yerine savunmamı yapacağım. Avukatıma yapılan operasyon savunma hakkının kutsallığına yapılan bir darbedir. Onlarca avukata teklifte bulundum. Avukatım Yusuf Erikel tutuklandığı için, bu riski göze alamayacaklarını söylediler. Savunmamı yapacak avukat bulamama tehlikesindeyim

  Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ndeki yargılamanın "Humeyni rejiminin İran’daki mahkemelerini çağrıştırdığını" öne süren Aydın, "Darbecilik ve darbeyi teşvik için TSK’ya sızmakla suçlandığını" hakkındaki dava konusunu ilgilendiren tüm kurum ve kuruluşların Ankara’da olduğunu bu nedenle Ankara’daki mahkemelerde yargılanması gerektiğini savundu.

  Kemal Aydın ayrıca MİT, CIA, MOSAD ve KGB gibi hiçbir gizli servisin elemanı olmadığını belirtti. Aydın’ın savunmasına ara veren Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, duruşmayı yarın saat 09.00’a erteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı