Gündem Haberleri

  Kemal Alemdaroğlu hakkında adli takibat kalktı

  A.A - DHA
  28.10.2008 - 11:44 | Son Güncelleme:

  “Ergenekon” davasının bugünkü 4. duruşması, iddianamenin okunmasıyla devam etti. Bugünkü duruşma sakin başlamasına rağmen ilerleyen saatlerde ortalık karıştı. Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkındaki adli takibatın kalktığı davanın duruşması 30 Ekim'e ertelendi. Alemdaroğlu, polis merkezine gidip imza atmak zorunda kalmayacak.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, şu ana kadar 46 tutuklu sanığın yanı sıra tutuksuz yargılanan sanıklardan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Ali Yasak, Kemal Şahin, Mehmet Murat Yücel, İbrahim Benli, Ferudun Refik Nuhoğlu, Yaşar Arslanköylü, Emin Caner Yiğit, Yusuf Tunçer, Aydın Gergin, Fuat Ermiş, Güler Kömürcü Öztürk ve başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık geldi.

  ERTEKİN FENALAŞTI

  Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın iddianameyi okurken, tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin'in avukatı Taner Uzun, müvekkilinin rahatsızlandığını belirterek, sağlık kontrolünden geçirilmesini istedi.

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, bina önünde doktor ve ambulansın bulunduğu hatırlatarak, sanıkların istenildiği zaman sağlık kontrolünden geçirilebileceğini bildirdi.

  Salonda görevli askerlerden biri de nezarete giden koridorda bulunan Ertekin'e doktor kontrolünden geçirilmesini önerdiklerini ancak sanığın bunu istemediğini söyledi.

  Daha sonra duruşma salonundan çıkan Ertekin'in avukatı Uzun, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün akşam yüksek tansiyon ve göğüs sıkışması şikayetiyle Silivri Devlet Hastanesi'ne kaldırılan müvekkilinin kalp grafisinin çekildiğini ancak buradaki doktorların Ertekin'in kalbinde bir sorun görmediğini bildirdi.

  Müvekkilinin bugün duruşma salonunda kafasını öndeki sandalyeye yasladığını gördüğünü ifade eden Uzun, duruşmayı izlerken bir sanığın kendisine seslenerek, Ertekin'in rahatsız olduğunu ilettiğini kaydetti.

  Taner Uzun, durumu mahkeme başkanına iletmesinin ardından müvekkiline, sağlık ekiplerince müdahale edildiğini anlatarak, “8 aydır tutuklu. Önceden de tansiyon ve kalp şikayetleri vardı. Biz özel tedavi alması gerektiğini düşünüyoruz. Bu davada, özel tedavi alması gerekirken yaşamını yitirenler oldu. Tutuksuz yargılanmasını, tedavi altına alınmasını istiyoruz” dedi.

  Ertekin'in ismini açıklamak istemeyen kardeşi, ağabeyinin yargılanmadan önce de şeker ve kalp rahatsızlığı olduğunu, cezaevine girdikten sonra 17 kilo verdiğini ve 20 gündür ilaçlarını kullanamadığını ileri sürdü.

  ÖZTÜRK ATILDI

  Bu olayın hemen ardından sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk agresif davranışları yüzünden salondan çıkarıldı.

  HERKES AYNI SALONA ALINDI

  Önceki oturumlara göre sanık avukatlarının sayısının daha az olması nedeniyle bütün basın mensupları, mahkeme heyeti, savcılar, sanıklar, avukatlar ve izleyicilerin bulunduğu iç salona alındı.

  Tutuklu ve tutuksuz sanıkların yerlerini almasının ardından katılan sanıklar ile avukatların isimleri tespit edildi.
  Bu işlemin ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, iddianamenin okunmasına kaldığı yerden devam edileceğini bildirdi.

  Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, saat 09.05'te iddianameyi, dünkü oturumda kalınan yerden okumaya başladı.
  Pekgüzel, soruşturmada ele geçirilen malzeme ve silahlara ilişkin iddianamedeki bir bölümü okurken bazı tutuklu sanıklar oturdukları yerden “Yalan, yalan... En kısa zamanda ispatlayacaksın bunu” diye tepki gösterdiler.

  BAŞKAN ŞENGÜN'DEN ADABIMUAŞERET UYARISI

  Bu sözler üzerine Başkan Köksal Şengün, bir daha aynı şekilde müdahalede bulunan sanıkların dışarı çıkartılacağını söyleyerek, “herkesin adabımuaşerete uymak zorunda olduğunu” belirtti.
  Bu sırada tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in “Burada yasalara uyulmuyor” dediği duyuldu.

  Savcı Pekgüzel'in iddianamede sanık Mehmet Fikri Karadağ ile ilgili bölümleri okuduğu sırada salonun arka tarafında oturan bazı tutuksuz sanıklar arasında gülüşmeler oldu.
  Gülüşmeler nedeniyle Savcı Pekgüzel de “Savcı sizin savunmanıza hiçbir şey demiyor. Lütfen sanık da sanıklığını...” şeklinde konuştu.
  İddianamenin okunması sırasında ayağa kalkan bir tutuklu sanık, duruma müdahale eden Başkan Şengün'ün uyarısı üzerine yerine oturdu.

  KÜFÜR İTİRAZI

  Tutuksuz sanık Kemal Yalçın Alemdaroğlu ile tutuklu yargılanan Doğu Perinçek arasındaki bir telefon görüşmesine ilişkin bölüm okunduğu sırada, Perinçek tepki gösterdi.

  Yine telefon görüşmelerine ilişkin iddianamedeki bir bölümü okuyan savcı, küfürlü bir söz bulunduğunu belirterek, bu bölümü okumadan geçeceğini söyledi.

  Bu sırada bir sanık ayağa kalkarak söz konusu bölümün okunmasını istediğini bildirdi. Başka bir sanık da “Ne alakası var iddianame ile” dedi. Bunun üzerine küfürlü bölüm kısaltılarak okundu.

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, saat 10.30 sıralarında kayıt yapılan CD'nin değiştirileceğini söyleyerek, iddianamenin okunmasına kısa bir süre ara verdi.

  Başkan Şengün, aranın ardından söz almak isteyen bir sanığa, iddianamenin okunduğunu anımsatarak, yerine oturmasını söyledi.

  Bu arada bazı avukatlar da iddianamenin 106. ve 107. sayfalarındaki bazı bölümlerin okunmadığını öne sürdü.

  Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın'a, “Gözden mi kaçtı acaba?” diye sordu. Bunun üzerine Taşkın, ortak talep doğrultusunda tekrar olan bazı bölümlerin atlandığını belirtti.

  TUTUKLU BABAYA SÜRPRİZ

  Öte yandan, tutuklu yargılanan sanıklardan İsmail Yıldız'ın eşi Filiz Yıldız, 7 aylık oğlu Belya Arda Yıldız ve 13 yaşındaki kızı Ayşe Yıldız'ı da yanına alarak duruşma salonuna geldi.
  Duruşmayı annesi ve kardeşi ile izleyicilerin bulunduğu bölümden izleyen küçük Belya Arda, salonda oldukça sakin durdu.

  Bir süre sonra acıkan Belya Arda, annesi Filiz Yıldız tarafından salondan çıkartılarak basın mensuplarına ayrılan basın odasında emzirildi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, eşi tutuklandığında 20 günlük hamile olduğunu ve eşinin bebek beklediklerini cezaevinde öğrendiğini söyleyerek, her ay çocuklarıyla kendisini ziyaret ettiklerini söyledi.
  Bugün öğleden sonra yapılacak olan açık görüş nedeniyle eşini görmek için Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne geldiğini ve aynı zamanda duruşma salonuna katıldığı söyleyen Yıldız, duruşma salonunun bulunduğu yerleşkeye girerken Arda Belya'yı gören görevlilerin ilk önce ne yapacaklarını şaşırdıklarını, ancak daha sonra içeri girmesine izin verdiklerini anlattı.

  Filiz Yıldız, duruşmayı izleyeceklerinden eşinin haberi olmadığını, ancak küçük Belya Arda'yı duruşma salonunda yer alan ve görüntü aktarılan LCD ekrandan gördüğünü söyledi.

  ATO BAŞKANI AYGÜN: “  HER ŞEY NORMAL SEYRİNDE DEVAM EDİYOR

  Ergenekon davasıyla ilgili konuşmasının yanlış olacağını söyleyen Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, “Şu anda yargı sürecindeyiz. Bu yüzden Ergenekon haricinde her şeyi, mesela sergiyi sorabilirsiniz” dedi.

  Yargı sürecinin devam ettiğini, bu yüzden yargıyı etkilememek gerektiğini belirten Aygün, “Devam eden bir süreçte savcıların, hakimlerin kafasında bir karışıklığa mahal vermemek için davayı sadece izliyorum” diye konuştu.

  Sinan Aygün, mahkemenin gidişatı hakkındaki soru üzerine de şunları söyledi: “Şu anda her şey normal seyrinde devam ediyor. Kanun, yönetmelik, anayasa ne diyorsa o çerçevede mahkeme sürüyor. İddianame okunuyor, tabii ki okunacak, okunmasına engel yok. Ben yüce yargının doğru kararı vereceğine sonuna kadar inanıyorum. Bundan hiçbir şüphe duymuyorum. Gazetelerde mahkemeyle, yargılamayla ilgili kabul etmeyeceğim manşetleri görüyorum. Zaten yanlış bir şey varsa Yargıtay'dan, diğer kurumlardan döner.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı