GeriGündem ‘Kelle koltukta görev yaptım’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kelle koltukta görev yaptım’

‘Kelle koltukta görev yaptım’
refid:8849083 ilişkili resim dosyası

Hükümetin son kararnamesi ile merkeze alınan Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, gözleri dolarak yaptığı veda konuşmasında “Kelle koltukta görev yaptım’ diyerek sitemde bulundu.

40 yıllık memuruyetinin büyük bölümünü turizm bölgelerinde geçirdiği için ‘Turizmci vali’ olarak tanınan Yiğenoğlu, Ağrı'dan 1999 yılında atandığı Muğla'da, Sedir Adası'ndaki Kültür Bakanlığı'na ait kaçak restoran inşaatını mühürleyince dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay'la ters düşmüş ve 2001 yılında merkeze alınmıştı. İdare Mahkemesi'nin kararıyla altı yıl sonra, 11 Temmuz 2007'de Muğla Valiliği'ne dönen Lütfi Yiğenoğlu, son kararnameyle yeniden merkeze alındı.

Lütfi Yiğenoğlu'nun, Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı'nda verdiği veda yemeğine çalışma arkadaşları, daire müdürleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve ticaret odaları yetkilileri katıldı. Kürsüde veda konuşmasını yaparken zaman zaman gözleri dolan vali Yiğenoğlu, Muğla'da görev yapmanın kendisi için büyük onur olduğunu belirtti. Vali Yiğenoğlu “Muğla Akdeniz çanağında devletlere bile kafa tutabilecek bir il. 1124 kilometrelik sahil şeridiyle Akdeniz'de yat turizminin beyni durumunda. Yat turizmi için çok önemli çalışmalarımız oldu. Ören yerlerini düzenledik, turizm için dünyaya örnek olacak 49 maddelik bir model oluşturduk. Yapacak daha çok işimiz, yarım kalan birçok projemiz vardı. Burada çok güzel dostluklar edindim. Muğla'nın benim yaşantımda önemli bir yeri var” dedi.

Turizm Haftası'nda Güllük'te denize kaçak dolgu yapan MNG Holding'e plaket verilince eleştiriye hedef olan Yiğenoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dürüstlük en büyük zenginliktir. Dürüstlük, toplumda insanı mutlu, başarılı ve itibarlı yapar. Dürüstlük insanın başını dik yapar. Kelle koltukta görev yapanları halk sever. Ben de dürüstlük çizgimden ödün vermeden kelle koltukta görev yaptım. Atatürkçü, cumhuriyetçi, laik, modern çizgiden çıkmayacağız. Türkiye'yi ileri götüreceğiz ama hiçbir zaman karalatmayacağız. Atütürkçü düşüncemizi hiç kimseye çiğnetmeyeceğiz. Çevremizi saran insanlarla uğraşmak yanlış. Görevim boyunca meslek, vatan ve bayrak sevgisiyle çalıştım. Devletin kapısını herkesin evinin kapısı gibi açtım. 24 saat vatandaşın hizmetinde oldum. Muğla'dan ikinci kez ayrılıyorum. İçimde üzüntü ve burukluk var.”

Vali Yiğenoğlu'na mesai arkadaşları Muğla yöresi el sanatları ürünlerinden oluşan değişik hediyeler verdi.

Vali Yiğenoğlu'nun yerine daha önce İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapan İller İdaresi Genel Müdürü Ahmet Altıparmak atandı. Ahmet Altıparmak'ın pazartesi günü göreve başlayacağı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle