Gündem Haberleri

  Kelaynaklar Türkiye'yi sevdi

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 13:49 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa`nın Birecik İlçesi`nde kurulu Kelaynak Üreme İstasyonu`ndaki kelaynak kuşlarının, Türkiye`nin ekolojik dengesine uyum sağladıkları, sayılarının son 5 yılda 75`e ulaştığı bildirildi.

  GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Bölge Müdürlüğü ile Birecik Kelaynak Üreme İstasyonu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 1950`lerde Birecik`te binden fazla olan kelaynak kuşlarının sayısında, 1954 yılından itibaren önemli ölçüde azalma görüldü.  

  Nesli tükenmekte olan kelaynakların, azalma nedenlerini, zirai ilaçlar, ekolojik dengenin bozulması ve avcılar tarafından vurulmalarıolarak bildiren yetkililer, göç eden kelaynak kuşlarının, Lübnan-İsrail yoluyla Nil Vadisi veya Kızıldeniz sahiline gittiklerine işaret ettiler.  

  Yetkililer, kelaynakların nesillerini korumak için 1972 yılında Orman Genel Müdürlüğü`nce Birecik`te Kelaynak Üreme İstasyonu`nun kurulduğunu anımsatarak, şunları söylediler:    "Bu istasyonda önce 2 ergin ve 9 yavru kuş ağ ile tutularak kafese konuldu. Üreme, 1977 yılında başladı. Rendelenmiş siyah yağsız et, havuç, haşlanmış yumurta ve yem karması ile beslendiler. Şubat 1996 tarihinde üreme istasyonunda bulunan 52 kelaynak kuşu üreme için serbest bırakıldı. Üreme mevsimi sonunda 23 yavru ile toplam sayı 75`eyükseldi. Yöre halkı tarafından (Keçelaynak) olarak adlandırılan kuşlar, kutsal sayılır. Kelaynaklar, ayrıca Birecik`e gelişleriyle birlikte baharı müjdelerler."

  Yetkililer, şubat ayında Birecik`e gelen kelaynakların, üremelerini yaptıktan sonra temmuz ayında bölgeden göç ettiklerini belirterek, "Tek eşli olan ergin kelaynaklar, her yıl aynı eşle yuva yapar. Erginlik çağını doldurmaları için 5 yaşına ulaşmaları gerekmektedir. Ortalama ömürleri ise 25 ile 30 yıl arasındadır" diye konuştular.  
       
  KELAYNAKLARIN TARİHÇESİ  
       
  El yazması belgelerden, kelaynakların Avrupa`da 1504 yılından itibaren yaşadıkları tespit edildi. Orta Avrupa`da Alpler bölgesinde yaşayan kelaynaklar, ilk kez 1555 yılında Gassner`in  "Historia Animalium" adlı eserinde "`Corvus Sylvaticus" adıyla tarif edildi veyaşam biçimleri hakkında bilgi verildi.

   Daha sonraları Avrupa`da kaybolun kuşların, Ortadoğu ülkelerine veAfrika`ya göç ederek buralarda yaşadıkları belirlendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı