Gündem Haberleri

  Kelaynaklar da sanal ortamda

  (a.a.)
  31.07.2007 - 19:02 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde kelaynakların koruma altında tutulduğu istasyona kurulan kamera sistemi sayesinde, kuşların yuvadaki hareketlerinin internet üzerinden canlı olarak izlenebileceği bildirildi.

  Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel, dünyada yalnızca Birecik ve Fas'ta koloni halinde yaşayabilen kelaynak kuşlarının, sayılarının arttırılması için birkaç yıl önce koruma altına alındığını hatırlattı.

  Bu yıl koloniye yeni katılan kuşlarla birlikte sayıları 100'ün üzerine çıkan kelaynak kuşlarının ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak için Kelaynak Koruma İstasyonundaki yuvalara, 4 kamera yerleştirildiğini belirten Sonel, yaklaşık 20 bin YTL harcamayla faaliyete geçirilen sistemin 1 ayda tamamlandığını söyledi.

  “www.birecik.gov.tr” adresinden, kelaynakların faaliyetlerinin izlenebileceğini ifade eden Sonel, şu bilgileri verdi:
  “Kamera sistemi sayesinde kuşların yuvadaki hareketleri internet üzerinden canlı olarak izlenebilecek. İnternet kullanıcıları kuşların yumurtlama ve yavrulama dönemlerini de takip edebilecek. Böylece kendilerine özgü yaşam şekilleriyle ilgi çeken bu kuşları, dünyanın farklı bölgelerinden insanlar belki de ilk kez görme fırsatı bulacak.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı